Denník N

Výroba áut opäť rastie, no vládu to uspať nemôže. K biznisu musí byť zodpovednejšia, odkazuje odvetvie

Premiér Róbert Fico v automobile britského Jaguar Land Rover, ktorý má svoju fabriku pri Nitre Foto – TASR
Premiér Róbert Fico v automobile britského Jaguar Land Rover, ktorý má svoju fabriku pri Nitre Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Domáca výroba áut rastie ako už dávno nie. Vlani o 100-tisíc áut a tento rok to má byť o ďalších 50-tisíc vozidiel.
  • Vláda by však nemala pristupovať k zvyšovaniu daňovej a odvodov záťaže firiem, ako predviedla koncom vlaňajška.
  • Viac musí zapracovať aj na elektromobilite, lebo aj Rumunsko je štvornásobne úspešnejšie ako Slovensko.   

Rešpektovaný Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP) odhaduje, že v tomto roku automobilky vyrobia rekordných 1,13 milióna áut. Má to byť o 20-tisíc áut viac ako v rekordnom poslednom predcovidovom roku 2019.

Vedenie zväzu však dnes jedným dychom upozornilo, že na to, aby sa odvetvie tvoriace vyše desatiny slovenskej ekonomiky dobre rozvíjalo, potrebuje od politikov aj nové podpory hlavne na rýchlejší rozvoj elektromobility na cestách. V nej je totiž krajina stále na chvoste celej EÚ.

Politici musia byť podľa zväzu aj oveľa zodpovednejší v tom, ako zasahujú do podnikateľských podmienok. Prezident zväzu Alexander Matušek osobitne skritizoval nedávnu „konsolidáciu“ verejných financií.

„Pýtame sa, či to naozaj je konsolidácia. Zvýšením zdravotných odvodoch a aj niektorých firemných daní, ako aj zmenou nastavenia dôchodkov v podstate iba podporujeme dôchodcov na úkor našich súčasných zamestnancov. Vláda musí šetriť a nie iba brať peniaze firmám. Konsolidácia iba potvrdila, že nám chýba lepší dialóg s politikmi,“ povedal Matušek s tým, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Automobilový priemysel

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie