Denník N

Vládny boj proti drahým potravinám je scestný. Koalícia chystá len zlé a horšie riešenia, to najlepšie ignoruje

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč s predsedom novej vlády Robertom Ficom. Foto - Ministerstvo pôdohospodárstva SR
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč s predsedom novej vlády Robertom Ficom. Foto – Ministerstvo pôdohospodárstva SR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Boj za zlacnenie potravín je viac politikárčením ako riešením ozajstného problému krajiny.
  • Doma sa už totiž potravinová inflácia zastavuje a agrokomodity na svetových trhoch sú dokonca lacnejšie než pred rozbehom zdražovania.
  • Namiesto rôznych drahých celoplošných opatrení, akým je zníženie DPH, by mala vláda pripraviť pomoc iba pre najchudobnejších.
  • A zvažovaná mimoriadna daň pre reťazce je ešte nebezpečnejšia, lebo môže od príchodu na Slovensko odradiť ďalších nových obchodníkov.

Po Novom roku sme sa od lídrov vládnej koalície dozvedeli, že jednou z jej najväčších tohtoročných priorít bude zníženie tlaku drahých potravín na peňaženky Slovákov. Tému otváral už vlani minister pôdohospodárstva Richard Takáč, keď viackrát opakoval, že obchodné reťazce zarábajú na Slovensku na drahých potravinách až neprimerane a že tu majú priam „Klondike“, ktorý im treba zatrhnúť. Pokračovalo to spomínaným novoročným prísľubom voličom a vyvrcholilo známym videom premiéra Roberta Fica nielen s Takáčom, ale aj ministrom financií a so šéfkou Slovenskej obchodnej inšpekcie, na ktorom im nakazuje, ako majú túto úlohu splniť.

O tom, že sa Fico takýmto videom v štýle diktátora Vladimira Putina snaží vytvárať dojem, že hravo zmanažuje vyriešenie akéhokoľvek problému, Denník N písal už skôr. Teraz sa pozrieme viac na to, že tento boj vlády o lacnejšie potraviny je iba politikárčením na naháňanie hlasov. Inak je úplne zbytočný, nástroje, ktoré chce využiť koalícia, sú skôr nebezpečné ako prínosné a to jediné, čo by naozaj malo zmysel, vláda zatiaľ vôbec nespomína.

Jediným rozumným riešením je

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

DPH na potraviny

Ficova vláda

Richard Takáč

Ekonomika

Teraz najčítanejšie