Denník N

Firemný newsfilter: Kočnerom zdevastované kúpele môžu ožiť, Taraba zatlačí na Japoncov a záplava konkurzov

Minister životného prostredia Tomáš Taraba inicioval stretnutie s novým možným vlastníkom košických železiarní - japonským Nippon Steel. Foto - Nippon Steel a Denník N
Minister životného prostredia Tomáš Taraba inicioval stretnutie s novým možným vlastníkom košických železiarní – japonským Nippon Steel. Foto – Nippon Steel a Denník N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Minister práce Erik Tomáš oznámil, že na koaličnej rade mu ešte neprešli návrhy na zmeny odchodov do predčasných dôchodkov, ktoré v súčasnosti trápia mnohé firmy. Pekári aj dopravcovia dokonca nahlásili, že pre úbytok starších zamestnancov musia redukovať svoje prevádzky.

Podľa Tomáša za vlaňajšok Sociálna poisťovňa evidovala 18-tisíc novopriznaných predčasných dôchodkov, čo bolo o 55 percent viac ako v roku 2022. Ďalších 25-tisíc žiadostí sa posudzuje. Predčasný odchod do dôchodku výrazne zvýhodnil exminister práce Milan Krajniak zo Sme rodina.

Vláda vo svojom otáznom boji za lacnejšie potraviny, naopak, odobrila predĺženie končiacej sa odvodovej úľavy pre potravinárov a farmárov až do polovice tohto roka. Výpomoc za takmer 40 miliónov eur však môže znížiť ceny iba v dlhodobejšom horizonte. Domácim producentom zostane viac peňazí na nové investície do zefektívnenia výroby, no v blízkej budúcnosti sa to na cenách potravín neprejaví. Generuje ich medzinárodný trh. Ani farmárske a potravinárske organizácie po predlžení odvodovej úľavy nesľubovali zlacnenie potravín, ale namiesto toho hovorili o dobrom nástroji na stabilizáciu ich cien.

Všetko dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Po rokoch sporov a planých sľubov korytnické kúpele ovláda jediný nový investor. Sľubuje ich oživenie

V Korytnici pri ceste medzi Ružomberkom a Donovalmi sa kúpeľná tradícia rozvíjala už koncom 18. storočia. Posledné dve desaťročia však tamojšie kúpele pod rukami odsúdeného podvodníka Mariána Kočnera, ktorý je obvinený aj z objednávky vraždy novinára a jeho snúbenice, chátrali a zavreté sú už od roku 2002. Zmeniť by to však mohol nový vlastník Tatras Valley Invest, ktorý ich prevzal iba koncom vlaňajška.

Zanedbane korytnické kúpele. Foto – Korytnické kúpele

Indexu nový investor povedal, že kúpele chce zasa zveľadiť, hoci konkrétne plány predstaví verejnosti až o niekoľko mesiacov.

Kto je nový vlastník kúpeľov

  • Kto naozaj vlastní firmu Tatras Valley Invest, nie je verejne známe. Jediným členom predstavenstva je Jaroslav Lehončák, ktorý v minulosti pracoval napríklad aj pre skupinu Soravia, bývalého prevádzkovateľa bratislavského nákupného centra Shopping Palace Zlaté piesky. Cez inú svoju firmu sa Lehončák zasa venuje podnikateľskému poradenstvu.
  • Tatras Valley Invest prevzal firmu BG Reality, cez ktorú sa ku kúpeľom dostal Kočner. Kúpele však okrem neho mali ďalších spoluvlastníkov.
  • Nový vlastník po realizácii ďalších obchodov dnes ovláda už celé kúpele. Po dlhých rokoch tak nie je vlastníctvo rozdrobené.

Skoršie neúspešné pokusy:

  • Aspoň korytnickú plničku minerálnych vôd v minulosti oživila firma Euro-minerál. Zainvestovala do novej plničky PET fliaš a Korytnicu dokonca znova vrátila aj na pulty obchodov.
  • Niektoré časti kúpeľov popri Kočnerovi ovládali na istý čas v nedávnej minulosti aj iní vlastníci: podnikateľ chorvátskeho pôvodu Zlatko Banovič, domáci biznismen pochybnej povesti s viacerými trestnými stíhaniami za úverové podvody Peter Leškovský a aj Vitalij Sazonov pochádzajúci z ruského Novokuznecka. Istý čas mali dosah na kúpele zrejme aj ľudia z okolia právnika Jána Gajana, ktorý je obvinený v kauze Dobytkár, a rovnako obchodník so zbraňami Norbert Havalec, ktorý bol zapletený do kauzy Interblue Group s lacným nákupom štátnych emisných povoleniek z čias vlád Smeru a SNS. Nikto z nich však podobne ako Kočner neoživil ani len časť kúpeľov.

2. Konfrontovanie predpokladaného vlastníka košických oceliarní je zo strany Tarabu a Sakovej pochopiteľná ambícia, no s otáznym výsledkom

Minister životného prostredia Tomáš Taraba a ministerka hospodárstva Denisa Saková chcú o chystanom predaji amerických oceliarní U. S. Steel rokovať s jeho predpokladaným budúcim vlastníkom – japonským koncernom Nippon Steel. Do Japonska

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Automobilový priemysel

Cestovný ruch

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Priemysel

Reality

Ekonomika

Teraz najčítanejšie