Denník N

Ficov šéf energetického úradu klame o ruskom plyne a pomáha si hoaxom

Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík na snímke z roku 2017. Foto - TASR
Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík na snímke z roku 2017. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Jozef Holjenčík je staronový predseda úradu, ktorý dohliada na trh s energiami.
  • Podľa neho nie je pravda, že Slovensko znižuje závislosť od ruského plynu.
  • Tvrdí aj to, že plyn z Nórska je iný než ruský a na Slovensku sa nedá spaľovať.

Jozef Holjenčík je späť na čele vplyvného energetického úradu len mesiac a už šokuje viacerými vyjadreniami. Tvrdí napríklad, že každá molekula plynu, ktorá sa spáli na Slovensku, je pôvodom z Ruska a že iný plyn ani nedokážeme spracovať. Uviedol to v rozhovore pre Hospodárske noviny.

Staronový šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví zároveň označuje snahu Európskej únie odstrihnúť sa od ruského plynu za „choré zmýšľanie“: „My si ideme streliť do kolena len za to, že niekto rozpútal konflikt. Máme dlhodobý kontrakt, ktorý treba začať využívať.“

„Sú to úplné nezmysly a klamstvá,“ reaguje na Holjenčíkove vyjadrenia bývalý minister hospodárstva Karel Hirman (Demokrati). „Ak toto tvrdí šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, tak sa odborne úplne diskvalifikoval a zosmiešnil. A ak sa bude týmito nezmyslami pri výkone svojej funkcie riadiť, tak môže ohroziť energetickú bezpečnosť a stabilitu zásobovania plynom celej krajiny,“ povedal Hirman.

Predseda úradu, známeho aj pod skratkou ÚRSO, má veľký vplyv na to, aké rozhodnutia prijímajú energetické spoločnosti aj politici.

Nemôže síce nikomu prikázať, odkiaľ a za akých podmienok má plyn kupovať, určuje však pravidlá, za akých môžu energetické spoločnosti na Slovensku podnikať. Jednou z najsilnejších právomocí úradu je rozhodovanie o cenách plynu, elektriny a tepla pre domácnosti. Preto je dôležité, aby na jeho čele stál odborník.

Denník E Holjenčíkove prekvapivé tvrdenia v Hospodárskych novinách overil a zistil, že viaceré nielenže nesedia s realitou, ale stavajú aj na informáciách, ktoré slovenskí energetici označili za hoax.

Holjenčíka vymenovala štvrtá Ficova vláda na čelo ÚRSO v decembri. Šéfoval mu však aj desať rokov počas predošlých vlád Roberta Fica. Získal si vtedy povesť človeka, ktorý v otázke cien energií pomáhal Smeru, často aj v neprospech energobiznisu.

Čo hovorí Holjenčík a aké sú fakty

1. Každá molekula plynu na Slovensku je z Ruska – nepravda

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Plynová kríza

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie