Denník N

ECB chce, aby Slovensko vypustilo právo na hotovosť z ústavy, prekročilo svoju právomoc

Foto – TASR
Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Európska centrálna banka odporučila Slovensku, aby stiahlo z ústavy právo na hotovosť alebo ho prispôsobilo platným pravidlám EÚ. Slovensko išlo podľa nej nad rámec toho, čo európske pravidlá dovoľujú – právomoc úpravy eura ako zákonného platidla totiž nemá.

Poslanci zaviedli právo na hotovosť do slovenskej ústavy v polovici júna minulého roka v rámci divokého a neprehľadného schvaľovania zákonov. Návrh mal širokú podporu politických strán. Zahlasovalo zaň 111 poslancov vrátane zástupcov Smeru a Hlasu a vtedajšej koalície. Napriek tomu, že slovenské zákony už využívanie hotovosti dostatočne upravovali.

Proti boli alebo sa zdržali v hlasovaní najmä poslanci okolo Eduarda Hegera, zo strany Za ľudí či vtedy jediný poslanec Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek.

Právo na hotovosť do ústavy navrhol Boris Kollár zo Sme rodina vlani na jar, už skôr to neúspešne skúšali extrémisti z Republiky tvrdiac, že tu „boj proti hotovosti vedú ľudia, ktorí si prajú mať obyvateľstvo pod absolútnou kontrolou“. Kolovali konšpirácie

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Boris Kollár

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie