Denník N

Ako vám môže zasiahnuť do života a prečo je okolo neho toľko rozruchu. Čo je v Rážovom zákone o strategických investíciách

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Zrýchlenie strategických investícií, ktoré navrhuje minister dopravy Jozef Ráž, vyvolalo vlnu kritiky.
  • Mimovládky hovoria o bezprecedentnom zásahu do vlastníckych práv, chyby spísali na 17 stranách.
  • Zmeny sa majú týkať aj ÚVO a ÚHP, teda úradov, ktoré dohliadajú na férovosť tendrov a míňanie štátnych peňazí.
  • Minister Ráž upokojuje, že pripomienky zohľadnia, ale tiež nechce, aby bol z novely trhací kalendár.

Ak vláda označí nejakú investíciu za strategickú, bude ju môcť pripravovať v expresnom režime. Môže napríklad robiť archeologický prieskum či začať so zameriavaním stavby aj na cudzom pozemku. Stačí, ak to majiteľovi pozemku oznámi aspoň 10 dní vopred.

To je len jeden z kontroverzných bodov najnovšieho návrhu ministerstva dopravy, ktorým chce zrýchliť stavbu strategických projektov. Vyslúžilo si za to vlnu kritiky od mimovládnych organizácií.

„Už len skutočnosť, že investor môže vstupovať na vaše nehnuteľnosti bez vášho súhlasu a ešte tam realizovať prípravné práce rôzneho typu, je hrubým pošliapavaním vlastníckych práv garantovaných ústavou,“ kritizovala návrh Ivana Figuli, právnička spolupracujúca s Via Iuris.

Mimovládne organizácie sa spojili a vypracovali hromadnú pripomienku, ktorá má 17 strán. Vláda bude môcť prakticky ľubovoľne označiť investíciu za strategickú a postupovať pri nej zrýchlene, varujú.

Nová legislatíva má umožniť aj jednoduchšie stavanie na cudzom, keďže pri strategických investíciách by na niektoré práce malo stačiť, že vyvlastňovacie konanie sa ešte len začalo. Volá sa to „predbežná držba“ a vzťahovať sa môže na práce, ktoré sa dajú odstrániť.

Mimovládky tiež tvrdia, že podľa návrhu ministra Jozefa Ráža (nominant Smeru) nebude prekážkou napríklad ani to, ak strategická investícia nebude v súlade s územným plánom – na účely vyvlastňovania má stačiť osvedčenie od vlády, že investícia je strategická.

Mimovládky aj Úrad pre verejné obstarávanie ministrovi odkazujú, že ak chce zrýchliť prípravné procesy, hlavný problém nebude v tom, že by verejná debata, ochrana práv či konania na ÚVO boli priširoké.

Minister Ráž vo štvrtok novelu obhajoval. Na debatu si prizval aj zástupcov samospráv či stavebného sektora, no najväčšiu podporu získal od stavbárov.

„Jednoznačne ju

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Diaľnice a cesty

Ficova vláda

Jozef Ráž

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie