Denník N

Aj deti budú chodiť do školy 4 dni v týždni? Pýtajú sa podniky v reakcii na Ficovu úvahu

Erik Tomáš v roku 2017 pózuje vo fabrike, keď si Robert Fico odskúšal nočnú zmenu a vyrobil rekordný počet zvarkov. Foto - FB E. T.
Erik Tomáš v roku 2017 pózuje vo fabrike, keď si Robert Fico odskúšal nočnú zmenu a vyrobil rekordný počet zvarkov. Foto – FB E. T.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď premiér Robert Fico hovoril v Davose o zavádzaní štvordňového pracovného týždňa „vo veľmi krátkom čase“, manažéri vo firmách spozorneli. Aj keď má ísť podľa Fica iba o „experiment“, pre manažérov to nie je drobnosť. Nie je totiž jedno, za akých podmienok a na koho by sa to vzťahovalo. Počet odpracovaných hodín a efektivita ľudí počas nich ovplyvňujú výnosy a náklady firiem.

Minister práce Erik Tomáš vraví, že to nesmie byť na úkor miezd a že si to zatiaľ nevie predstaviť vo výrobnej sfére. Zvážiť podľa neho treba dve možnosti: „Či teda skrátiť pracovný týždeň na 4 dni, ale tak, aby pracovný deň alebo pracovný čas trval 10 hodín, alebo naozaj ubrať jeden deň z pracovného týždňa aj za cenu skrátenia času.“

Všetko si to podľa Tomáša žiada hlavne diskusiu a aj premiér Fico ešte v Davose zdôrazňoval, že „miluje tripartitu“, lebo sociálny dialóg je podľa neho najsilnejší nástroj vlády pri podpore zamestnanosti.

Zamestnávateľských zväzov, manažérov, ale aj odborárov sme sa preto spýtali, čo si o nápade so 4-dňovým pracovným týždňom myslia a či sa o ňom debatuje s vládnymi predstaviteľmi.

V ankete odpovedajú:

  • Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy
  • Dušan Mráz, predseda predstavenstva Doprastavu;
  • Monika Uhlerová, prezidentka Konfederácie odborových zväzov SR;
  • Martin Kebísek, predseda predstavenstva spoločnosti CEMMAC;
  • Patrik Čanecký, konateľ LPP Slovakia;
  • Alica Štepánová Kolárová, riaditeľka HR Henkel Slovensko a regionálna HR business partnerka pre Európu;
  • Tomáš Palovský, Chief Corporate and Brand Reputation Officer pre Orange Slovensko;

Najprv výber zo zaujímavých odpovedí:

Monika Uhlerová, prezidentka Konfederácie odborových zväzov SR

Argument, že na Slovensku to vzhľadom na charakter priemyslu nie je možné, neobstojí. Máme príklady z Nemecka či Rakúska, ktoré sú tiež priemyselnými krajinami. Napríklad v Nemecku už dlhodobo postupne skracujú pracovný čas v sektoroch, ako sú hutníctvo, strojárstvo či železničná doprava.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ficova vláda

Firmy

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie