Denník N

Firemný newsfilter: Rozmach čínskych veterných elektrární trápi Považie a zlomový kontrakt nášho zbrojárstva viazne

Veterné elektrárne. Foto N - Tomáš Hrivňák
Veterné elektrárne. Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Premiér Robert Fico na pravidelnom davoskom stretnutí elít svetového biznisu avizoval, že Slovensko vo veľmi krátkom čase bude patriť ku krajinám, ktoré zatiaľ iba experimentálne zavedú štvordňový pracovný týždeň. To by však priemyselne zameranému Slovensku mohlo spôsobiť problémy, lebo by to výrazne sťažilo organizáciu práce vo fabrikách, ktoré často musia bežať v režime just-in-time, a ide im aj o čo najširšie využitie obstaraných strojov.

Aj minister práce Erik Tomáš rýchlo korigoval premiérove vyjadrenia tým, že takýto krok si žiada ešte širokú diskusiu. Podľa neho treba zvážiť, či krajina má ísť do doslovného skrátenia práce na štyri dni, alebo sa zvolí menej dramatická zmena so štvordňovým týždňom, v ktorom sa však pracovný deň natiahne až na 10 hodín. Doslovné krátenie celkového pracovného času si vie Tomáš predstaviť skôr v konzultačných a iných podobných firmách, no vo výrobnej sfére nie.

V postupnom odbúravaní administratívnej záťaže podnikateľov známom z takzvaných kilečiek minulých vlád OĽaNO chce pokračovať aj terajšia ministerka hospodárstva Denisa Saková. Konkrétne termíny zmien smerujúcich k zlepšeniu podnikateľského prostredia zatiaľ neuviedla.

Po dlhých rokoch je Slovensko čistým vývozcom elektriny. Vlani sme jej vyviezli o 3,4 terawatthodín viac, ako sme doviezli. Predvlani bolo, naopak, saldo výmeny záporné v neprospech Slovenska vo výške 1,4 terawatthodiny. Prebytok teraz spôsobilo spustenie tretieho bloku Mochoviec, no aj prepad spotreby v priemysle hlavne pre odstavenie žiarskych hlinikární Slovalco. Tie sú najväčším spotrebiteľom elektriny v krajine, keďže z nej odčerpajú zhruba desatinu.

Na Slovenskú pribudol aj nový veľký priemyselný podnik. Dve púchovské gumárenské firmy nemeckého koncernu Continental zamerané na osobné a nákladné pneumatiky sa zlúčili do jednej. Od novej firmy Continental Tires Slovakia za dajú očakávať súhrnné vyše dvojmiliardové tržby a zisk siahajúci k 200 miliónom eur.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Čínsky vstup do biznisu s veternými elektrárňami oslabuje považský Thyssenkrupp

Považskej dcére nemeckého technologického gigantu Thyssenkrupp – firme thyssenkrupp rothe erde Slovakia z Považskej Bystrice – sa donedávna darilo. Aj napriek koronakríze v tržbách dosiahla nový rekord 112 miliónov eur.

So svojou výrobou ložísk totiž fabrika našla uplatnenie vo výrobe komponentov pre veľmi perspektívne veterné elektrárne, ktorých význam ešte viac posilnilo odstrihávanie sa od ruských energií.

Starrag bei Thyssen Rothe Erde, Lippstadt

Rozvoj veternej energetiky je v Európe navyše naďalej na vzostupe, no ako upozornil Trend, za svoj posledný hospodársky rok do záveru septembra 2023 považský výrobca valivých ložísk už zaznamenal prepad tržieb z 99 miliónov eur na 80 miliónov. Druhý rok bol aj v strate, ktorá sa navyše prehĺbila z 1,3 až na 8,3 milióna eur.

Ešte v roku 2021 pritom firma zaknihovala až vyše 9-miliónový zisk. Za dva roky sa jej hospodársky výsledok zhoršil až o 17 miliónov eur a počet zamestnancov fabriky klesol z 860 na 730.

Čo je za tým: Firma dopláca na silnejúcu konkurenciu výrobcov ložísk z Číny. Ďalej sa totiž stupňuje tlak na znižovanie cien ložísk najmä malých a stredných rozmerov.


2. Meškanie húfnic pre Ukrajinu môže znížiť reputáciu nášho zbrojárstva aj u západných krajín, čo ich objednali

Dlho nevýraznému slovenskému zbrojárskemu priemyslu nepomohlo nič viac ako rozbeh vojenskej pomoci napadnutej Ukrajine a ňou vyvolaný celosvetový rast výdavkov na obranu. Predvlaňajšie tržby 17 najvýznamnejších domácich zbrojoviek narástli o vyše polovice z 262 na 396 miliónov eur. A ich celkový profit sa medziročne zvýšil viac ako štvornásobne, z 11 na 49 miliónov eur.

Teraz sa však začína kaziť kontrakt, ktorým sa Slovensko v zbrojárskom svete mohlo ukázať ešte viac. Predchádzajúca vláda vyhlásila, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Cestovný ruch

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Obchod

Priemysel

Robert Fico

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie