Denník N

Zomrel najbohatší železničiar. Lazar požičiaval HZDS, tykal si s Ficom a mal škodiť Dzurindovi

Michal Lazar. Foto - TASR
Michal Lazar. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Bývalý šéf štátnych železníc z čias mečiarizmu a spolumajiteľ veľkofabriky Tatravagónka Michal Lazar zomrel po ťažkej chorobe.
  • Hlavne na začiatku kariéry mal úzke väzby na politikov a zbohatol vďaka štátnym IT zákazkám.
  • Okrem výroby vagónov mal veľký biznis aj v realitách a predaji áut.
  • Biznis by po ňom mohla prevziať jeho dcéra. 

Vo veku 66 rokov zomrel po ťažkej chorobe jeden z najbohatších Slovákov Michal Lazar. Jeho majetok sa odhaduje na zhruba 200 miliónov eur. Lazar sa rozbiehal v IT biznise, no neskôr presedlal na výrobu vagónov a developovment nákupných a kancelárskych centier.

Ako prvý o jeho smrti informoval v nedeľu večer Startitup. Zároveň uviedol, že väčšinu Lazarových obchodných aktivít by po ňom mala prevziať jeho dcéra Michaela.

Tá je už od začiatku minulého roka napríklad členkou predstavenstva najcennejšej otcovej firmy – popradskej Tatravagónky, ktorá je najväčším európskym výrobcom nákladných železničných vagónov.

Vyštudovaný právnik Lazar ešte za socializmu začínal kariéru ako hudobník. Spolu s Miroslavom Žbirkom a Lacom Lučeničom bol členom skupiny Limit a ako spevák stál na čele kapely Prognóza. Napriek počiatočným úspechom sa však hudbou ďalej neživil a začal sa venovať biznisu.

Michal Lazar s onkológom Jozefom Dolinským, ktorý zosnulému na sociálnej sieti vyjadril vďaku za finančnú podporu Národného onkologického ústavu. Foto – Facebook Jozefa Dolinského

S jeho podnikaním sú spojené mnohé kauzy, ktoré sa týkajú aj zneužívania štátnych zákaziek. Lazar sa zviditeľnil známosťami, ale aj rozbrojmi s politikmi. Jeho meno je na zozname spolupracovníkov komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB).

Nemal problém uzavrieť obchod ani s ľuďmi, ktorí boli spojení s domácim organizovaným zločinom. Od nich spolu s podnikateľom ruského pôvodu Alexejom Beljajevom odkúpil a ozdravil práve Tatravagónku.

Skúsenosti získal v zahraničnom obchode

Z minulosti je Lazar známy hlavne ako

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Reality

Železnice

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie