Denník N

Konšpirácie na Slovensku ovládli už aj debatu o veternej energii

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Rozmach veternej energetiky, ktorý sa rozbieha už aj na Slovensku, sa stal veľkou témou na sociálnych sieťach. Ľudia tam zdieľajú rôzne hoaxy o veterných elektrárňach v snahe zabrániť ich výstavbe.
  • Najviac ich trápi, keď chcú investori stavať vysoké turbíny v okolí ich domov.

„Majitelia domov sa skôr či neskôr môžu tešiť na popraskané steny,“ varuje pred veternými turbínami jeden z obyvateľov Galanty na Facebooku. O veternej energetike ľudia debatujú v susedských skupinách aj v takých, ktoré vznikli iba s cieľom zastaviť pripravované projekty za svojimi obydliami.

Emotívny tón udávajú najmä tí najzarytejší odporcovia, citujú už niekoľkokrát vyvrátené mýty a informácie hľadajú na konšpiračných weboch. Mylným argumentom tu oponuje málokto, investori aj štát tak prichádzajú o možnosť vrátiť debatu na zem.

Pri pohľade na investičné plány to pritom vyzerá tak, že Slovensko čaká veľký veterný boom. Ministerstvo životného prostredia, ktoré posudzuje vplyvy stavieb na prírodu (takzvaný proces EIA), aktuálne hodnotí asi dvadsiatku projektov.

Mnohé z nich počítajú s pomerne vysokými turbínami a ľudia sa oprávnene pýtajú, prečo musia byť také obrovské. Developerom vyčítajú aj to, že veterné parky chcú stavať príliš blízko ich domov, a porovnávajú to s Rakúskom či Nemeckom. No aj v týchto štátoch, ktoré sú priekopníkmi veternej energetiky, sa vedie debata o tej najvhodnejšej vzdialenosti a názory na ňu sa líšia.

„Znepokojujú ma vibrácie, ktoré sa budú prenášať pod zemou“

Najobľúbenejšími lokalitami veterných investorov sú Podunajská nížina a Záhorie. V oboch oblastiach sa obyvatelia už spájajú proti turbínam, podpisujú petície či zakladajú facebookové skupiny.

V nich sú často aktívni jeden alebo dva profily a zvyšok skupiny reaguje komentármi alebo emotikonmi. V jednej zo skupín sa napríklad zdieľal článok známeho dezinformačného magazínu Zem a vek.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Firmy

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie