Denník N

Štátne lesy drevo pre fabriky neorezali, no niektoré zmluvy a pravidlá naďalej znepokojujú spracovateľov

Spracovanie dreva na píle. Ilustračné foto - píla PRP
Spracovanie dreva na píle. Ilustračné foto – píla PRP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali.
  • Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova.
  • Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny.
  • Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára. 

Začiatkom januára sa slovenskí spracovatelia dreva posťažovali Denníku E, že štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva a im tak hrozí odstavovanie výroby aj prepúšťanie zamestnancov. Drevári sa obávali presunov suroviny, ktorú doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Práve takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS a priekupníkov z biznisu so štátnym drevom vytlačili až predchádzajúce vlády OĽaNO.

K tomu najhoršiemu však napokon neprišlo. Veľká väčšina fabrík dostala od štátneho podniku, ktorý obhospodaruje až polovicu slovenských lesov, rovnaké objemy ako vlani a ich prevádzka už bezprostredne ohrozená nie je. Denníku E to potvrdil prezident zväzu spracovateľov dreva Peter Zemaník, no hneď aj s tým, že biznis s drevom sa po nástupe novej vlády predsa len zmenil a drevári sa týchto zmien obávajú.

Najviac spracovateľom prekáža to, že tentoraz dostali na dodávky štátneho dreva iba ročnú istotu. Podnik zmenil dvojročné zmluvy z obdobia vlád OĽaNO na iba jednoročné. „Je to vážny problém a chceme, aby sa to vrátilo, lebo práve dlhodobejšie zmluvy firmám umožňujú plánovať väčšie investície do ďalšieho rastu výroby. Určite to budeme od Lesov SR žiadať,“ hovorí Zemaník.

Anonymne jeden z drevárov Denníku E hovorí, že Lesy SR svoje zmluvy mohli skrátiť aj preto, aby si vytvorili priestor na presmerovanie dreva k priekupníkom už na budúci rok. Priekupníci s drevom pritom iba obchodujú a predražujú ho o svoju maržu. Drevárovi sa tak znižuje konkurencieschopnosť jeho výrobkov. Priekupníci navyše drevo vyvážajú do cudziny, čím Slovensko oberajú o pracovné príležitosti.

„Veľmi sa obávame, že o rok môže prísť k väčším presunom dreva,“ dodáva drevár, ktorý nechce zverejniť svoje meno, lebo sa obáva odvety práve vo forme krátenia dodávok suroviny.

Drevárom prekáža aj to, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Lesy SR

Priemysel

Richard Takáč

Ekonomika

Teraz najčítanejšie