Denník N

Nelegálne dáte kamarátovi zákazku na diaľnicu za 100 miliónov, ale dostanete pokutu 50-tisíc, hovorí právnik o chystaných novelách 

Miroslav Cák. Foto - AGM Partners
Miroslav Cák. Foto – AGM Partners

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Kým sa v parlamente debatuje o zmenách v Trestnom zákone, koalícia pokračuje aj v príprave ďalších kontroverzných zmien. Keď sa ich následky sčítajú, môžu byť „extrémne škodlivé“, hovorí Miroslav Cák, právnik advokátskej kancelárie AGM, známy aj spoluprácou s Nadáciou Zastavme korupciu.

Upozorňuje najmä na návrh zákona o strategických investíciách, o ktorom beží verejné pripomienkovanie, a na novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá unikla na verejnosť. Tú druhú už stihlo skritizovať Progresívne Slovensko. Vicepremiér Richard Raši zareagoval, že PS nemá o návrhu všetky informácie, a sľúbil predložiť ho na verejné pripomienkovanie.

Ani o jednom sa teda nateraz nedá hovoriť ako o definitívnom návrhu, no pokiaľ by prešli v tej podobe, akú majú dnes, tak to bude „eldorádo“, hovorí Cák.

V rozhovore varuje aj pred tým, že:

  • štát môže povzbudiť firmy, aby vytvárali kartely;
  • firmám sa obmedzia možnosti brániť sa, ak budú mať podozrenie, že tender nie je spravodlivý;
  • úrad, ktorý má vykonávať nezávislú kontrolu, získa sčasti pod kontrolu vládna koalícia.

Koluje neoficiálna verzia plánovanej novely zákona o verejnom obstarávaní, vyslúžila si kritiku. Vy ju ako čítate?

Tento zatiaľ neoficiálny návrh by som z pohľadu cieľa a spôsobu vykonania s pokojným svedomím spojil do jedného balíka so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry a dekriminalizácie ekonomických trestných činov v Trestnom zákone. Keď si zmeny

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Diaľnice a cesty

Ficova vláda

Firmy

Jozef Ráž

Rozhovory

Verejné obstarávanie

Železnice

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie