Denník N

Brusel chce preverovať investície, k akým patrí aj čínska baterkáreň v Šuranoch

Ilustračný obrázok. – T. H. pomocou Midjourney
Ilustračný obrázok. – T. H. pomocou Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autori pracujú pre portál Euractiv.sk

  • Európska komisia chce dohliadať na investície zo štátov, ktoré nie sú demokratické.
  • Rozvoj umelej inteligencie má urýchliť sieť superpočítačov dostupných pre európske firmy.
  • Čítate newsfilter z európskej ekonomiky, ktorý vychádza každý piatok. 

1. Európska komisia chce dohliadať na investície zo štátov, ktoré nie sú demokratické

Eurokomisia predstavila nový balík nástrojov na zabezpečenie ekonomickej bezpečnosti. Nie je to v ňom napísané, no hlavným terčom je Čína, vo vzťahu ku ktorej chce EÚ dlhodobo znížiť riziká (de-risk).

Rizikom sú práve bezpečnostné hrozby, ktoré plynú z nekontrolovaných investícii z a do autoritárskeho štátu. Prehnaná závislosť od Ruska sa Európe nevyplatila po vypuknutí vojny na Ukrajine. Brusel zároveň preskúmava, či sa Peking neuchyľuje k neférovému dotovaniu elektromobilov tak, ako sa to už stalo pri solárnych paneloch.

Odborníci však upozorňujú, že ak má byť plán braný vážne, pre biznis to nebude bez následkov. Investície, k akým patrí napríklad nedávno oznámená baterkáreň v Šuranoch, do ktorej je zapojená čínska firma Gotion, by totiž najskôr museli prejsť skríningom s novými, zjednotenými pravidlami.

O čo ide

Eurokomisia chce preverovať zahraničné investície do EÚ a mať možnosť zabrániť takým, ktoré by ohrozovali jej bezpečnosť. V praxi však bude

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Európska únia

Priemysel

Týždeň v európskej ekonomike

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie