Denník N

Lídrovi recyklácie hliníka neprešiel záchranný plán a nemá ani investora. Majiteľ je napriek tomu optimista

Zrecyklovaný hliník firmy Confal Foto - Confal
Zrecyklovaný hliník firmy Confal Foto – Confal

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Najväčší domáci recyklátor hliníka Confal sa zosunul do oddlžovania pod ochranou súdov už v lete.
  • Banky ani plynári mu však na prvý pokus záchranný plán neschválili a požiadali o jeho vylepšenie.
  • Firma nemá ani avizovaného nového investora.
  • Jej majiteľ však hovorí, že prerobený plán už veritelia schvália a investori potom prídu.

Najväčší domáci podnik na recykláciu hliníkového šrotu Confal s prevádzkami v Slovenskej Ľupči a Žiari nad Hronom zamestnával nedávno až 140 zamestnancov a rástol, no vlani v lete sa zosunul do reštrukturalizácie pod ochranou súdov. Finančnú situáciu podniku sťažil znížený záujem z automobilového priemyslu aj covid.

Zakladateľ a majiteľ firmy Branislav Petro vtedy vyhlásil, že firmu, ktorá vo svojej brandži patrí k najväčším stredoeurópskym hráčom, ozdraví. A to aj vďaka tomu, že pre ňu nájde spoluinvestora. Dokonca vtedy informoval, že o vstupe rokuje s viacerými potenciálnymi investormi.

Po skoro pol roku od pádu do reštrukturalizácie však firma nového spoluinvestora stále nemá a zatiaľ jej cez piatich hlavných veriteľov neprechádza ani reštrukturalizačný plán. Na schôdzi veriteľského výboru v polovici januára veritelia plán na ozdravenie podniku jednohlasne zamietli a vrátili ho Confalu na dopracovanie.

Medzi kľúčovými veriteľmi sú pritom iba veľké firmy. Slovenský plynárenský priemysel, štátna Slovenská záručná a rozvojová banka a trojica veľkých tuzemských komerčných bánk, a to Slovenská sporiteľňa, Všeobecná úverová banka a Československá obchodná banka.

Majiteľ Confalu Petro je však naďalej optimista.

Jeho podnik je pre Slovensko teraz dôležitejší preto, že žiarske hlinikárne Slovalco sú po zdražení energií stále odstavené. No práve hliník je pre svoju nižšiu hmotnosť kovom budúcnosti. Odľahčuje stavebné konštrukcie aj autá, ktoré vďaka tomu spotrebujú menej paliva, čím klesajú emisie.

Ako chce vlastník udržať firmu pri živote

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Firmy

Priemysel

Ekonomika

Teraz najčítanejšie