Denník N

Oravským hutníkom presun do Ázie nevyšiel, doma bežia na sedminový výkon a prerobili 10 miliónov

Medzi energeticky najnáročnejšie slovenské fabriky patrí aj oravské OFZ. Foto N – Vladimír Šimíček
Medzi energeticky najnáročnejšie slovenské fabriky patrí aj oravské OFZ. Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Oravskí hutníci z OFZ napokon časť výroby nepresunuli do Uzbekistanu pre právne komplikácie.
  • Doma na Slovensku im ide iba jedna pec zo siedmich a kopia čoraz vyššie straty.
  • Firmu môže zachrániť ďalšie zlacnenie elektriny, no naďalej rokuje o presune výroby s ďalšími dvoma krajinami.  

Drvivá väčšina podnikov slovenského ťažkého priemyslu už zabudla na zaťaž nebývalého zdražovania energií. Viac ich trápi pribrzďovanie nemeckej ekonomiky, kam putuje veľa ich produkcie.

No jedna domáca veľkofabrika sa z marazmu drahých energií nevyhrabala dodnes. Oravská hutnícka firma OFZ ide od začiatku minulého leta len na jednu pec a ostatných šesť má odstavených. Nie je teda prekvapením, že vlani prerobila až okolo 10 miliónov eur. Navyše jej nevyšiel ani avizovaný presun časti výroby do Uzbekistanu, kde je elektrina lacnejšia ako v Európe.

Denníku E to aktuálne potvrdil riaditeľ firmy Branislav Klocok, ktorý ešte v lete hovoril, že už v októbri bude v Uzbekistane bežať prvá presunutá pec z Oravy, a neskôr ju mali nasledovať ďalšie dve. A práve zisky zo stredoázijskej krajiny mali pomôcť finančne stabilizovať slovenskú matku na Orave.

Firma, v ktorej sa od roku 2022 postupne znížil počet zamestnancov z vyše 300 na 130, je tak naďalej existenčne ohrozená.

Výrobca ferozliatin, teda prísad do výroby kovov, to však

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Firmy

Priemysel

Ekonomika

Teraz najčítanejšie