Denník N

Firemný newsfilter: Kolumbijčania v slovenskej čokoláde, nové zlato pri Žiari a prichádza Křetínskeho potravinový e-shop

Slovenský čokolatier Karol Stýblo Foto - Lyra
Slovenský čokolatier Karol Stýblo Foto – Lyra

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bruselská centrála Európskej únie chce preverovať investície, ktoré do jej členských krajín prichádzajú z nedemokratických štátov, a ak tieto projekty budú ohrozovať jej bezpečnosť, zabráni im. Vzťahy s nedemokratickými režimami sa môžu totiž kedykoľvek zhoršiť a tie potom môžu svoje aktíva v EÚ využívať na sabotáže.

Takto by mohla byť preverená aj pre Slovensko mimoriadne dôležitá chystaná šurianska baterkáreň čínskej spoločnosti Gotion, vôbec prvá veľká baterkáreň v krajine. Pre členské štáty to je zložitá téma, keďže takto môžu prísť o zaujímavé investície, a tak ešte bude podrobená širokej diskusii.

Štvrtá Ficova vláda sa nemusí dostať k príjmom z novej bankovej dane, z ktorej chcela získať takmer 430 miliónov eur na financovanie predvolebných sľubov, ako sú vyššie dôchodky či pomoc s hypotékami.  Slovensko totiž nekonzultovalo bankovú daň s Európskou centrálnou bankou, čím zrejme porušilo pravidlá eurozóny.

Krajina sa takto vystavila riziku žaloby zo strany európskych inštitúcií aj tunajších bánk. Ak súdy krajina prehrá, parlamentom odobrená daň sa anuluje. Domáce ministerstvo financií sa bráni, že nič konzultovať nemuselo a pravidla neporušilo.

Vláda tiež oznámila, že pripraví nový balík legislatívnych zmien na rýchlejší prechod domácich automobiliek na výrobu elektromobilov. Zjednodušiť sa majú napríklad pravidlá na posudzovanie vplyvov investícií na životné prostredie. A vláda chce podporiť aj vybudovanie minimálne troch nových spaľovní odpadov. Automobilkám chýbajú a odpad musia voziť do cudziny.

Zmeny má kabinet odsúhlasiť už o približne mesiac a neskôr ich má parlament schváliť v skrátenom legislatívnom konaní.

Premiér Robert Fico však tému zneužil na to, aby obhajoval skrátené konanie i pri iných zmenách zákonov. Aktuálne sa koalícia snaží oslabiť boj s podvodníkmi expresným rušením špeciálnej prokuratúry aj znížením trestov za ekonomické zločiny.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Nitrianska čokoládovňa Lyra si našla strategického investora z Kolumbie a tržby jej hneď vzrástli o polovicu

V čokoládovni Lyra z Ivanky pri Nitre v rukách domáceho čokolatiéra Karola Stýbla kúpil nový strategický investor – kolumbijská firma zo svetového biznisu s kakaom Casa Luker – až 70-percentný podiel.

K obchodu prišlo už koncom roku 2022, no ako prvý o ňom informoval Forbes až teraz.

Výrobná prevádzka čokoládovne Lyra. Foto – Lyra

Čím Lýra zaujala investorov:

  • Ako prvá slovenská čokoládovňa získala v roku 2014 prestížne ocenenie Great Taste.
  • Stýblo je žiak jedného z najlepších čokolatiérov na svete, Emmanuela Hamona z Francúzska.
  • Covid Lyru načas oslabil, keďže po karanténach stratila odbyt v kaviarňach a reštauráciách, no napokon sa dokázala presadiť v obchodoch a pandémiu prežila.
  • Firma je aj dlhodobo v slušných ziskoch, v roku 2022 v čistom zarobila skoro 800-tisíc eur.
Čokolády firmy Lyra. Foto – Lyra

Prínosy nového investora:

  • Casa Luker sa už 150 rokov venuje pestovaniu kakaa a má vlastnú šľachtiteľskú stanicu, výskumné stredisko aj národnú genetickú banku pre odrody kakaa. Využívať ich teraz môže aj nitrianska Lyra.
  • Hneď v prvý rok pod novým investorom Lyre narástol obrat z 4,8 milióna eur na vlaňajších 7 miliónov.
  • Kolumbijčania doteraz čokoládovňu nemali a špecializovali sa len na kakao. Svoju prvú čokoládovňu tak budú chcieť rozvíjať o to viac a zachovajú aj jej pôvodnú značku Lyra. Pod krídlami inej veľkej čokoládovne by mohla značka zaniknúť a pri Nitre by sa produkovali výrobky globálnych značiek.

Viac o ďalšej spolupráci: Stýblo aj po vstupe investora ďalej viedol svoj podnik, v ktorom mu zostal spolu s jeho obchodným partnerom Tomášom Letavayom 30-percentný podiel. No teraz sa už v ňom chce venovať iba inováciám a pre Lyru vlastníci hľadajú nového výkonného šéfa.


2. Kanadský Bulgold chce preskúmať možnosť ťažby zlata pri Žiari nad Hronom

Aj keď je na Slovensku ťažba zlata od socializmu v útlme, do hry sa hlási nový hráč. Kanadská firma Bulgold chce prevŕtať kopce pri Žiari nad Hronom, aby zistila, či sa tu ťažba v budúcnosti oplatí.

Informujú o tom Hospodárske noviny s tým, že nový hráč sa objavil po tom, čo

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Automobilový priemysel

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Lesy SR

Obchod

Odpad

Priemysel

Reality

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie