Denník N

Železiarňam Podbrezová sa po rekordnom zisku prepadli zákazky a utrpeli jeden z najťažších rokov

Líder Železiarní Podbrezová Vladimír Soták. Foto N - Tomáš Benedikovič
Líder Železiarní Podbrezová Vladimír Soták. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Po oravských OFZ potvrdil zhoršenie hospodárenia aj kľúčový horehronský zamestnávateľ.
  • Železiarňam Podbrezová sa vlani výrazne prepadli zákazky. Na prelome rokov im už zasa začali rásť.
  • Líder podniku Vladimír Soták sa opäť pustil do politikov. Predchádzajúce tri vlády z rokov 2020 až 2023 skritizoval. Od novej Ficovej vlády má väčšie očakávania, ale vyčíta jej zvyšovanie odvodov.

Predvlani dosiahli mnohé veľké slovenské fabriky rekordné zisky, hoci sa báli, že pre drahé energie prerobia. Minulý rok nastal opačný paradox. Panika ustúpila, no viacerým firmám sa hospodárenie výrazne zhoršilo. Ako prvý oznámili päťnásobne medziročné prehĺbenie svojej vlaňajšej straty na 10 miliónov eur oravskí ferozliatinári z OFZ. A teraz je už jasné, že si vlani výrazne pohoršili aj Železiarne Podbrezová.

Predvlani si kľúčový horehronský zamestnávateľ s celkovo tritisíc zamestnancami pripísal ďaleko najvyšší zisk v histórii. Medziročne mu vtedy vystrelil zo šesť až na 49 miliónov eur. No teraz jeho čelní predstavitelia v podnikovom magazíne Podbrezovan bilancujú, že vlaňajšok bol oveľa ťažší.

Výrobcovi rúr pre stavebníctvo aj automobilový priemysel sa zákazky medziročne prepadli až o 27 percent. Konečný finančný výsledok zatiaľ nie je jasný, zverejnili iba to, že sa udržal v kladných číslach.

Výraznejšie sa podbrezovská firma v rukách Vladimíra Sotáka a ďalších miestnych podnikateľov prepadla pred 15 rokmi – v roku 2009, keď celý svetový biznis zasiahla posledná globálna finančná kríza.

Vtedy bola výroba oproti mimoriadne úspešnému roku 2022 iba na úrovni 56 percent.

Čo je za prepadom železiarní

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Ficova vláda

Firmy

Priemysel

Ekonomika

Teraz najčítanejšie