Denník N

Zelený newsfilter: Ako má vyzerať potravinová reforma podľa ekonómov a vedcov a čo s rastom cien

Ilustrácia - T. G. s Midjourney
Ilustrácia – T. G. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V nedeľu hodili aktivisti v parížskom Louvri polievku na slávny obraz Mona Lisa. Chceli tak upozorniť na problém s nedostatkom zdravých a udržateľných potravín. Slávne dielo je chránené sklom a nič sa mu nestalo.

Je to vážna téma, ktorej sa nedostáva toľko pozornosti, koľko by si zaslúžila. Dokazuje to aj čerstvá štúdia od medzinárodného tímu vedcov.

Produkcia potravín v súčasnosti spôsobuje viac škody než úžitku, varujú a poukazujú najmä na obrovské náklady spojené s liečením chorôb zapríčinených podvýživou, ale aj nadváhou a na ničenie biotopov.

V prvej správe tohto Zeleného newsfiltra sa pozrieme na konkrétne zmeny, ktoré vedci odporúčajú zaviesť.

Vrátime sa však aj ku kontroverzným klimatickým protestom, akým bol aj incident v parížskom Louvri. Jedna z organizácií, ktorá sa nimi preslávila, totiž oznámila, že upúšťa od kritizovaných blokád dopravy, pri ktorých sa jej členovia prilepovali o cesty.

Aký máte na to názor vy? Debata o potravinách na Slovensku sa týka najmä cien v obchodoch. Ako nasmerovať pozornosť na to, ako sa potraviny vyrábajú a čo jeme? Kto by dokázal takúto širšiu diskusiu otvoriť? Musí to byť niekto z političiek a politikov alebo by to dokázal aj niekto iný, napríklad lekári či obchodné reťazce? Napíšte, čo si o tom myslíte, v diskusii k tomuto článku.

Toto vydanie Zeleného newsfiltra má 1 570 slov a prečítate ho za 8 minút. K dispozícii je aj ako podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra.

Ďalší Zelený newsfilter vyjde o dva týždne – v stredu 14. februára.


1. Nedotujte agrokoncerny, zdaňte ultraspracované potraviny, píšu vedci

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Príroda

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie