Denník N

Ekonomický newsfilter: U. S. Steel zlyhal, Košice potrebujú plán B

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

debata o záchrane najväčšej fabriky východného Slovenska, košických oceliarní, sa musí začať nanovo.

Miliardový investičný plán amerického U. S. Steelu do čistejšej výroby sa zasekol. Nepomohla ani sľúbená 600-miliónová dotačná podpora, najväčšia v histórii Slovenska, ktorá mala pokryť takmer polovicu vstupných nákladov. Situáciu skomplikovalo ešte aj to, že celý koncern mení majiteľa.

A keďže je už prakticky nemožné vyčerpať jednu z dvoch veľkých dotácií, vláda pripravuje jej presun.

Možno sa investícia do elektrických pecí, od ktorej závisí dlhodobé prežitie košických oceliarní, predsa len niekedy uskutoční. No šanca, že sa to stane v takom veľkom rozsahu a s takou štedrou vládnou podporu, sa teraz výrazne znížila.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1300 slov, na prečítanie potrebujete 5 a pol minúty. Pripravil Ján Kováč.


1. Košické oceliarne potrebujú nový plán na udržanie výroby

Košické oceliarne zrejme prídu o 300-miliónovú investičnú podporu z plánu obnovy, od ktorej závisí mohutný program ekologizácie, a od neho zase dlhodobé udržanie výroby a zamestnanosti.

Dôvodom je čas. Vybudovať elektrické pece, ktoré majú nahradiť tradičnú výrobu ocele vo vysokých peciach, je náročné. Dalo by sa to stihnúť, keby sa U. S. Steel do toho pustil už v roku 2021, keď zámer ohlásil. Ale teraz už sotva, lebo projekty z plánu obnovy treba dokončiť v druhom kvartáli roka 2026.

Rozhodovanie už navyše nie je v rukách U. S. Steelu,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie