Denník N

Košické oceliarne uzavreli tragický vlaňajšok so zanedbateľným ziskom zopár miliónov eur

Košické oceliarne U. S. Steel. Foto N - Tomáš Benedikovič
Košické oceliarne U. S. Steel. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Po dvoch rokoch mimoriadne vysokých ziskov košické oceliarne vlani zarobili iba necelé 4 milióny eur.
  • Tento rok má byť pre odvetvie prívetivejší, globálny dopyt po oceli má rásť.
  • Košický podnik má však svoj vlastný veľký problém. Potrebuje modernizáciu a komplikuje mu to pomalá výmena vlastníkov.

V košických oceliarňach sa mení akcionár v čase, keď sa im dramaticky zhoršili hospodárske výsledky. Za roky 2021 a 2022 zarobil najväčší východoslovenský zamestnávateľ so skoro 9-tisíc pracovníkmi v čistom dohromady skoro miliardu eur, ale vlani sa jeho hrubý zisk dostal len na necelé štyri milióny eur.

Vstup do amerického koncernu U. S. Steel, ktorého súčasťou je aj košická fabrika, ohlásil na konci minulého roka japonský Nippon Steel. Obchod ešte nie je dotiahnutý do konca.

V minulom roku mal košický podnik ziskový iba druhý kvartál a len za posledný kvartál si pripísal stratu 19 miliónov eur.

Jeho celoročný zisk bol najnižší z celého materského koncernu, ktorý má ďalšie podniky v Severnej Amerike. Matka ako celok vykázala celoročný hrubý zisk až vyše 1,2 miliardy dolárov.

Vyplýva to z koncernových výsledkov, ktoré zverejnil U. S. Steel.

Stále to nebol za ostatné roky ten najhorší výsledok košickej dcéry. V rokoch 2019 a 2020 prerobila až po zhruba 60 miliónov eur.

Prečo sa podniku vlani nedarilo

Dnes na dennike.sk

Firmy

Priemysel

Ekonomika

Teraz najčítanejšie