Denník N

Ceny elektriny idú dobrým smerom, ale od oživenia výroby sme ešte ďaleko, hovorí šéf hlinikární Slovalco

Generálny riaditeľ Slovalca Milan Veselý. Foto N - Tomáš Benedikovič
Generálny riaditeľ Slovalca Milan Veselý. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Od zatvorenia hlavnej výroby v jediných slovenských hlinikárňach Slovalco prešiel už rok. Odvtedy podnik nórskej skupiny Norsk Hydro a domácej Penty pokračuje iba s menšou recykláciou odpadového hliníka.

Ešte v máji 2023 pritom predseda Hlasu Peter Pellegrini sľúbil, že ak uspeje vo voľbách, postará sa o oživenie výroby. A šéf Slovalca Milan Veselý bol medzi prvými ľuďmi, ktorých prijal po uvedení do funkcie minister životného prostredia Tomáš Taraba. Aj vtedy bolo témou obnovenie produkcie.

Slovalco prerušilo svoj hlavný výrobný program v dôsledku vysokých cien elektriny. Podnik bol jej najväčším domácim odberateľom, keďže výroba primárneho hliníka takzvanou elektrolýzou má mimoriadne veľkú spotrebu. Podpora zo strany slovenskej vlády na udržanie výroby nestačila. Podnik argumentoval, že konkurenčným hlinikárňam z iných štátov EÚ ich vlády s drahými energiami pomáhajú viac.

Hliník je pritom kovom budúcnosti, lebo vďaka menšej hmotnosti prispieva k nižšej spotrebe palív v automobiloch a odľahčuje aj stavby. Navyše žiarska hlinikáreň patrila aj k najekologickejším na svete. Oproti ázijským konkurentom vypúšťala len štvrtinu CO2.

O tom, či po ročnej prestávke s postupným poklesom cien elektriny už nastal čas na naštartovanie vyše 200 pecí Slovalca, hovoríme s jeho generálnym riaditeľom Milanom Veselým.

Elektrina na najbližšie roky výrazne zlacnela a v najnovšom balíku sankcií EÚ môže byť aj zastavenie dovozu ruského hliníka, čo by následne mohlo zvýšiť jeho cenu. Nenastáva už čas na naštartovanie Slovalca? 

Uvidíme. Ide to dobrým smerom, ale je to ešte stále ďaleko.

Ako na trhové ceny hliníka vplýva jeho dovoz z Ruska, kde sa na výrobu používa oveľa lacnejšia elektrina?

Hliník je komodita kótovaná na burze, takže je ťažké povedať, aký vplyv na jeho cenu má jeho import z Ruska. (Svetová cena hliníka klesá. Pred dvomi rokmi, tesne pred útokmi Ruska na Ukrajinu, bola nad 3 700 dolármi za tonu, pred rokom 2 600 dolárov a aktuálne už len na úrovni 2 300 dolárov – pozn. red.)

Rokujete aktuálne s energetikmi o novej dlhodobej zmluve na

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Firmy

Priemysel

Ekonomika

Teraz najčítanejšie