Denník N

Firemný newsfilter: Sotákov Klub 500 sa podkladá Smeru, rómsky tromf popradského Whirlpoolu silnie a AeroMobil uniká hanbe premenovaním

Premiér a predseda Smeru Robert Fico s lídrom Klubu 500 aj Železiarní Podbrezová Vladimírom Sotákom. Foto - TASR
Premiér a predseda Smeru Robert Fico s lídrom Klubu 500 aj Železiarní Podbrezová Vladimírom Sotákom. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Medzi poľnohospodármi je nebývalo rušno. Po veľkých protestoch západoeurópskych farmárov proti agrárnej politike Európskej únie (EÚ) podobné akcie nevylučujú ani tí slovenskí. Ak EÚ neustúpi od rýchlej ekologizácie výroby a komplikovaného procesu dotácií, sú rozhodnutí  blokovať diaľnice či protestovať pred zastúpením Európskej komisie. Tvrdia, že opatrenia znižujú ich konkurencieschopnosť voči farmám z Ázie a Južnej Ameriky, no Únia vlastný trh pred dovozmi nechráni.

Aktuálne ústupky zo strany Únie označili slovenskí farmári za nedostatočné. Brusel síce ide z Ukrajiny dovozy viac regulovať, ale iba v prípade cukru, hydiny a vajec. Slovákom prekážajú aj dovozy obilia a olejnín. Nedostatočné je podľa farmárov aj uvoľnenie pravidiel pre úhorovanie poľnohospodárskej pôdy. Na širších plochách totiž aj tak môžu pestovať iba prechodné plodiny na zelené hnojenie a nie obilie.

Šéf domáceho Zväzu cestovného ruchu Marek Harbuľák sa stal štátnym tajomníkom pre rozvoj turizmu na novovznikajúcom ministerstve cestovného ruchu a športu, ktoré stojí krajinu 200 miliónov eur navyše. Čo a ako zlepší vo zverených oblastiach, ukáže až budúcnosť.

Výkričník týždňa: Výmena neekologických pecí na koks a uhlie za elektrické je v košických oceliarňach amerického U. S. Steelu ohrozená a bez nej fabrika skončí. Materský koncern totiž uprostred toho, ako ho kupuje japonský Nippon Steel, stále nepovedal, či projekt zrealizuje. No 300-miliónovú podporu z európskych zdrojov, ktorú na to dostal od slovenskej vlády, treba využiť do roka 2026. Uprostred časového tlaku si vláda už chystá plán B, ako peniaze radšej využiť na dekarbonizáciu Dusla a Slovnaftu či na úplne iné účely. Ak fabrika o pomoc príde, pece asi už vôbec nevymení a skončí.

Naopak, oživenie žiarskych hlinikární Slovalco sa môže blížiť. Elektrina na najbližšie roky sa už totiž dá kúpiť za okolo 75 eur za megawatthodinu. A EÚ podľa Politico v najnovšom balíku protivojnových sankcií proti Rusku už má pripravovať aj zastavenie dovozov lacného hliníka. To by mohlo zvýšiť jeho trhovú cenu aj pre žiarsku výrobu.

Domáce banky vlani hospodárili najlepšie od roku 2009. Čistý zisk im medziročne stúpol o 45 percent na 1,2 miliardy eur. Od tohto roka im však príjmy zníži nové mimoriadne zdanenie.

Všetko dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Obchodníci znižovanie trestov za krádeže odmietajú, Klub 500 zmeny Trestného zákona podporuje, aj keď to v agende vôbec nemá

Minulý týždeň sa k najhorúcejšej celospoločenskej téme súčasnosti, ktorou je vládna snaha o zásadné zmeny trestnej legislatívy vrátane zníženie trestov za ekonomické zločiny či zrušenia špeciálnej prokuratúry, vyjadrili aj dve podnikateľské organizácie.

Jedna z nich sa úplne oprávnene postavila proti zmenám, lebo jej biznis sťažia. No druhá ich podporuje, čo je veľmi zvláštne, keďže téma sa jej priamo nijako nedotýka:

  • Iniciatíva slovenských maloobchodníkov sa úplne prirodzene ohradila proti znižovaniu trestov za krádeže, lebo ich počet v predajniach už aj doteraz narastal a predajcovia sú atakovaní stále viac organizovanými skupinami zlodejov. Plánované posunutie výšky škody pre kvalifikáciu trestného činu z 266 na 700 eur je podľa obchodníkov veľmi škodlivé.
  • Naopak, Klub 500 sa obsiahlou tlačovou správou za zmeny Trestného zákona plne postavil. V parlamente majú podľa neho vládne zmeny prejsť čo najskôr, aby sa mohol sústrediť na konsolidáciu verejných financií.

Čo všetko na postoji Klubu 500 nesedí:

  • Trestná legislatíva sa ho na rozdiel od obchodníkov priamo nedotýka. Klub združuje hlavne priemyselné podniky či agrárne spoločnosti a prioritne sa má sústrediť na ekonomické a hospodárske témy.
  • Klub 500 vládou pretláčané znižovanie trestov za ekonomické zločiny obhajuje preplnenosťou slovenských väzníc. Konkretizuje, že máme tretí najvyšší počet väzňov na 100-tisíc obyvateľov v rámci EÚ. Celkovo je to 185 väzňov, priemer Únie je 113. Realitou je však aj to, že na Slovensku je miera korupcie a rozkrádanie verejných zdrojov dodnes väčšia ako v západnej Európe.

Čo je za tým: Klub 500 založil a vedie spoluvlastník Železiarní Podbrezová Vladimír Soták, ktorý má dlhodobo k vládnemu Smeru blízko. Aj v poslednom novoročnom príhovore v podnikovom magazíne železiarní tvrdo skritizoval tri predchádzajúce vlády Matoviča, Hegera aj Ódora. Označil ich za neúspešné s tým, že politici mali podľa neho vtedy zamestnancov na chvoste záujmu. K terajšej Ficovej vláde bol zhovievavejší. Napísal, že sľúbila zmeny k lepšiemu. I keď aj jej vytkol nedávne zvýšenie odvodov.

Líder Klubu 500 Vladimír Soták. Foto – TASR

O čo všetko sa hrá: Ak prejdú novely trestných zákonov, zastaví sa okrem iného aj stíhanie v kauze Interblue Group, pri ktorej za prvej vlády Smeru spolu so SNS a s HZDS vznikla Slovensku pri nevýhodnom predaji emisných kvót škoda až vyše 60 miliónov eur. Vláda totiž pretláča aj skrátenie premlčacích lehôt pri ekonomických zločinoch.


2. Whirlpool má spomedzi Rómov už 500 zamestnancov a ďalších chce získať tréningovými centrami v regiónoch

Popradská fabrika na výrobu práčok nadnárodného koncernu Whirlpool je už dlhšie jednou z mála domácich veľkofiriem, ktorá vie veľmi dobre pracovať aj so zamestnancami z rómskej komunity. Už teraz ich tam pracuje až skoro 500, teda každý tretí zamestnanec firmy. Navyše v budúcnosti chce ich podiel fabrika zvyšovať ešte viac ďalšími novými programami.

Firma chce zriadiť

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Ceny energií

Firmy

Obchod

Priemysel

Ekonomika

Teraz najčítanejšie