Denník N

Finančníci spoza farmárskej skupiny Agravital si po prvej mliekarni chcú postaviť ďalšiu a pridajú aj bitúnok

Mlieko skupiny Agravital z jej prvej breznianskej mliekárne. Foto - Agravital
Mlieko skupiny Agravital z jej prvej breznianskej mliekárne. Foto – Agravital

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Skupina Agravital k svojej breznianskej mliekarni pridá ďalšiu na západnom Slovensku a začne aj s ponukou mäsa.
  • Investičný zámer pri obci Uhrovec však komplikuje aj odpor obce.  

Mnohé slovenské farmy prevzali už dávnejšie od pôvodných družstevníkov noví investori. Tí môžu do ich rozvoja vložiť peniaze, ktoré zarobili v iných odvetviach. K produkcii základných surovín z polí a maštalí pridávajú napríklad produkciu hotových potravín pre konečných spotrebiteľov, čím svoje podniky posilňujú o nové zisky. Platí to aj o skupine Agravital, za ktorou stoja viacerí finanční investori z oblasti Považia.

Tí majú už dlhšie vo svojom družstve v stredoslovenskom Brezne mliekareň, ktorej jogurty a mlieka pod značkou Farmársky produkt sa dostali nielen do menších predajní, ale aj do veľkých supermarketov. Teraz už chystajú finančníci aj výstavbu druhej mliekarne a rozbehnúť chcú aj menší kontajnerový bitúnok s vlastnou rozrábkarňou, takže budú predávať aj vlastné mäso.

Obe tieto nové investície chystajú na inom svojom družstve v obci Uhrovec neďaleko Bánoviec nad Bebravou.

Námietky investíciu odďaľujú

Agravital má s investíciou aj problémy. Štátne úrady síce už v januári rozhodli, že spomínané dva zámery nemusia prejsť náročnejším procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie, no jeden z občanov Uhrovca aj vedenie obce

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Firmy

Priemysel

Ekonomika

Teraz najčítanejšie