Denník N

Graf dňa: Výroba elektriny z plynu a uhlia v EÚ sa prepadla, víťazom je vietor

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Zvýšenie výroby elektriny z uhlia trvalo len krátko, kým sa EÚ prispôsobila novej situácii spôsobenej ruskou inváziou na Ukrajinu.
  • Vďaka výrazne vyššiemu podielu obnoviteľných zdrojov klesli minulý rok emisie v sektore výroby elektriny až o pätinu.

Ruská invázia na Ukrajinu zrýchlila tempo, akým sa Európska únia zbavuje závislosti od uhlia a plynu. Novým pilierom európskej energetiky sa stávajú obnoviteľné zdroje – najmä vietor, v kombinácii s jadrovými zdrojmi a úložiskami energie. Výrazne väčšie zastúpenie obnoviteľných zdrojov pritom nespôsobilo dramatický nárast cien elektriny, ako upozorňovali zástancovia energetiky založenej skôr na tradičných fosílnych a jadrových zdrojoch.

Veterné turbíny boli minulý rok po jadre už druhým najväčším zdrojom elektriny, hoci plyn predbehli len tesne, ukazuje Graf dňa z dát energetického think-tanku Ember. Jednotkou boli aj minulý rok jadrové elektrárne, ktoré generujú vyše

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Klimatická kríza

Plynová kríza

Životné prostredie

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie