Denník N

Invalidný dôchodca sa k úsporám z II. piliera dostane až na starobnej penzii

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • V III. pilieri si človek môže vybrať svoje úspory už po desiatich rokoch. V prípade 70-percentnej invalidity, ktorá vznikla po podpise zmluvy, si ich môže vybrať ihneď.
  • V II. pilieri však musí človek dosiahnuť dôchodkový vek, aby sa k peniazom dostal.

Invalidný dôchodok poberá každý dvanásty Slovák v produktívnom veku. Valorizuje sa ako riadny starobný, ale je oveľa nižší.

Kým priemerný starobný dôchodok je okolo 650 eur, plný invalidný je 526 eur a čiastočný (do 70 percent invalidity) je len 290 eur.

Ministerstvo práce sľubuje, že po zvyšovaní riadnych starobných penzií pripraví novelu, ktorá by mala zlepšiť aj situáciu invalidných dôchodcov.

Ide o veľkú, vyše 220-tisícovú skupinu občanov. Mnohí z nich pracujú, aby si prilepšili. Na dôchodok si ako zamestnanci sporia v II. či III. pilieri. Problém nastane vtedy, keď pre zdravotné problémy musia prestať pracovať.

Náš čitateľ Jozef popri poberaní čiastočného invalidného dôchodku do novembra 2022 pracoval a odvádzal do II. piliera časť odvodov. Od mája 2023 mu priznali plný invalidný dôchodok.

Do riadneho starobného dôchodku by mal ísť až o päť rokov. Keďže peniaze do II. piliera už neodvádza, zaujímal sa vo svojej dôchodkovej správcovskej spoločnosti, či si nemôže nasporené peniaze vybrať.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Dôchodky a dôchodkový vek

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie