Denník N

Pre Japoncov budú prvoradé americké huty U. S. Steelu, nie košická, myslí si obchodník s rudami (+ podcast)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď japonský Nippon Steel prevezme košické a americké oceliarne konkurenčného U. S. Steelu, rýchlo pochopí, aký je medzi nimi rozdiel.

Huty U. S. Steelu v Amerike majú všetko zabezpečené, majú koksovateľné uhlie aj rudu. „A potom máme Košice, ktoré sú závislé od dodávok rudy z Ukrajiny, a aj uhlie bude treba niekde kúpiť,“ myslí si Peter Kamarás, ktorý vlastní firmu SBE S. E. obchodujúcu s rudami a plechmi.

Kamarás verí, že budúci majitelia košických oceliarní budú mať chuť investovať do ich prechodu na elektrické pece, no transakciu treba najskôr definitívne uzavrieť.

Kamarása sme sa pýtali aj na to, čo pre pripravovanú modernizáciu oceliarní znamená hrozba zastavenia 300-miliónovej dotácie z plánu obnovy ohrozených a ako do celého predaja môžu vstúpiť americké voľby.

Čo by znamenalo, keby sa naplnila hrozba, že by košická fabrika nedostala 300 miliónov eur z plánu obnovy na nákup nových elektrických pecí?

Najprv si zadefinujme, o čom hovoríme. To je dôležité preto, že ľudia majú chybné predstavy o košickej fabrike U. S. Steelu. Intenzívne sa rozširujú informácie o tom, že stojí na zlom mieste, že je to stará fabrika, znečisťuje životné prostredie a podobne. Nie je to pravda. Preto je veľmi dôležité, aby som povedal, o akej fabrike sa vlastne rozprávame. Táto fabrika je relatívne kvalitná, patrí medzi vyššiu strednú triedu, čo sa týka kvality a efektivity výroby, produktov a takisto je iná oproti tej starej dymiacej fabrike z čias socializmu. Už teraz sa investovalo množstvo peňazí do toho, aby sa odprášili vysoké pece, odprášili sa aglomerácie. Nebavíme sa o nejakej špinavej fabrike, ktorá má finančné problémy a vyrába niečo, čo nie je kvalitné. Je to veľmi dobrá fabrika, ktorá investovala veľa do toho, aby zbytočne neznečisťovala životné prostredie a zároveň jej produkty sú predajné. A to vám hovorím ako človek, ktorý žije v Košiciach, pár kilometrov od fabriky, aj

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

eNkonomika podcast

  • Podcast eNkonomika pripravuje Denník E, prístupný je exkluzívne v predplatiteľskej aplikácii a na webe Denníka N
  • Zapnite si odber témy Enkonomika, emailom a notifikáciou na mobil budete dostávať informácie o nových vydaniach
  • Vyskúšajte aj ďalšie podcasty denníka N

Firmy

Košice

Obchod

Rozhovory

Ekonomika

Teraz najčítanejšie