Denník N

Ministrom sa zdvojnásobia platy. Vyrovnajú sa tak českým a maďarským

Foto - úrad vlády
Foto – úrad vlády

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vláda si schválila zvýšenie platov aj napriek tomu, že majú byť zmrazené. Ministrom sa však podarilo obísť pravidlo dlhovej brzdy, ktoré im zastavilo rast príjmov ešte v roku 2021. Tento mechanizmus sa aktivuje, ak sa krajina príliš zadlží. Vládu to má nútiť k lepšiemu hospodáreniu.

Zmrazenie sa vzťahuje iba na základný plat, nie na takzvané paušálne náhrady. Tie dostávajú ministri navyše k bežnej mzde a na rozdiel od nej sa nezdaňujú. Teraz stúpnu celkové príjmy členov kabinetu zhruba dvojnásobne. Ministri budú zarábať približne 9-tisíc eur mesačne a podpredsedovia vlády 10-tisíc.

Premiér Robert Fico to vysvetľuje tým, že pre dlhovú brzdu nie je dodržaný zákon, podľa ktorého má mať člen vlády 1,5-násobne vyšší plat ako poslanec, čo odráža väčšiu zodpovednosť, ktorú minister vo svojej funkcii nesie.

„Na jednej strane ja osobne žiadam od členov vlády vysoké výkony, prijímanie vážnych rozhodnutí s osobnou zodpovednosťou, časté návštevy regiónov, kde si hradia všetky svoje výdavky, a na druhej strane mám rešpektovať skutočnosť, že radový poslanec Národnej rady bez právnej a ekonomickej zodpovednosti má podstatne vyššie odmeňovanie ako člen vlády,“ komentoval Fico vo videu na sociálnej sieti.

Premiér na Slovensku doteraz zarábal asi 6,5-tisíc eur, pričom v Česku predseda vlády mesačne dostáva 11-tisíc eur a v Maďarsku niektorí ministri dokonca takmer 13-tisíc. Navýšením platov, ktoré v utorok schválil Ficov kabinet, sa teda dostanú zhruba na úroveň susedných krajín.

Aké majú platy podľa zákona

Podľa zákona

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Dlhová brzda

Ficova vláda

Rozpočet a dlh

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie