Denník N

Ekonomický newsfilter: Ministri by naozaj mali mať vyššie platy, vláda však na to ide mimoriadne pokútne

Prvé rokovanie štvrtej vlády Roberta Fica 25. októbra 2023 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Prvé rokovanie štvrtej vlády Roberta Fica 25. októbra 2023 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

hoci mnohí čitatelia nemusia súhlasiť, Robert Fico, respektíve akýkoľvek slovenský premiér si zaslúži vyšší plat. No nemal by sa k nemu dopracovať obchádzaním zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý pre vysoký verejný dlh prikazuje platy členom vlády zmraziť. Ministri si však včera radikálne zvýšili takzvané paušálne náhrady, príplatok k mesačnej mzde, ktorý sa navyše nezdaňuje.

Druhou fackou verejnosti je vymenovanie Gabriely Matečnej za štátnu tajomníčku ministerstva životného prostredia. Členka predsedníctva SNS viedla rezort pôdohospodárstva v časoch korupčnej megakauzy Dobytkár a navyše novú pozíciu tretej štátnej tajomníčky vláda vytvorila špeciálne pre ňu.

Personálnych zmien bolo včera v programe rokovania vlády viac. Napríklad odvolali šéfku Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renátu Bláhovú. Tá to dáva do súvisu so svojím nekompromisným postojom k zdravotnej poisťovni Dôvera, ktorá sa údajne chystá vyplatiť akcionárom viac ako 170 miliónov. Majiteľ Dôvery, spoločnosť Penta, to odmieta. V každom prípade meno jej nástupcu, bývalého ministra zdravotníctva v úradníckej vláde Michala Palkoviča, vzbudzuje skôr nádeje ako obavy. To sa však už nedá povedať o Matečnej či čerstvo menovanom šéfovi štatistického úradu, poslancovi Smeru Mariánovi Nemkym.

Dnešný Ekonomický newsfilter má necelých 1300 slov, na prečítanie potrebujete 5 a pol minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Ceny nehnuteľností už zrejme dosiahli svoje dno

Pokles cien nehnuteľností sa zastavuje, ukázali štatistiky centrálnej banky, ktoré vychádzajú z cien zverejnených v inzerátoch. Znamenalo by to, že prepad realitného trhu, ktorý naštartovalo zdraženie hypoték, trval kratšie než pri predošlej veľkej kríze.

Hoci v úplnom závere vlaňajška už ceny nehnuteľností mierne stúpali, za celý štvrtý štvrťrok stále medzikvartálne klesli o 0,2 percenta. Bolo to však najmenej za päť štvrťrokov. V porovnaní s tým istým kvartálom roku 2022 boli

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie