Denník N

Dlh Slovenska bude rásť, aj keď vláda dodrží rozpočtové ciele, hovorí bývalý štátny tajomník Reľovský (+ podcast)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ak by aj vláda znižovala deficit verejných financií takým tempom, ako si to naplánovala v rozpočte, nebude to stačiť na to, aby dlh Slovenska prestal rásť. Na zastavenie rastu dlhu treba omnoho intenzívnejšiu konsolidáciu, hovorí bývalý štátny tajomník ministerstva financií počas úradníckej vlády Branislav Reľovský.

Po parlamentných voľbách sa vrátil do Národnej banky Slovenska a v súčasnosti je poradcom výkonného riaditeľa banky, ktorým je bývalý minister financií Michal Horváth.

Spolu s analytikmi NBS predpokladajú, že deficit rozpočtu stúpne z vlaňajších 5,6 percenta HDP na tohtoročných 6,4 percenta. Podobne ako Európska komisia či rozpočtová rada hovoria, že deficit Slovensku v tomto roku bez dodatočných konsolidačných opatrení neklesne, ale stúpne a jeden z dôvodov je, že vláda nesprávne účtuje energopomoc platenú z eurofondov.

Reľovský v rozhovore ešte vraví:

  • že Slovensko malo vlani a bude mať zrejme aj v tomto roku najvyšší deficit v EÚ;
  • či sa dá urobiť konsolidácia rozpočtu bez vyššej DPH, adresnosti v sociálnych dávkach a zvyšovania dane z nehnuteľností;
  • prečo vláda po znížení odvodov do druhého piliera nemôže čakať, že dôchodkové fondy budú nakupovať štátne dlhopisy v takej miere ako donedávna.

Národná banka Slovenska zverejnila hodnotenie rozpočtu. Skúste povedať, aký je to rozpočet?

Rozpočet vychádza z relatívne ťažkého stavu, keď

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

eNkonomika podcast

  • Podcast eNkonomika pripravuje Denník E, prístupný je exkluzívne v predplatiteľskej aplikácii a na webe Denníka N
  • Zapnite si odber témy Enkonomika, emailom a notifikáciou na mobil budete dostávať informácie o nových vydaniach
  • Vyskúšajte aj ďalšie podcasty denníka N

Ficova vláda

Rozhovory

Rozpočet a dlh

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie