Denník N

Ako to číta Ivan Mikloš: Musí slovenské zdravotníctvo skolabovať?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je bývalý minister financií SR

Novinár konzervatívneho denníka Postoj Lukáš Kekelák urobil s lekárom Pavlom Žúborom rozhovor, ktorý zbúral internet. Aspoň v mojej bubline si nepamätám na iný článok, ktorý by vzbudil takú odozvu.

Právom, ide o rozhovor, ktorý tne do živého, hovorí s hlbokou znalosťou veci o (ne)fungovaní nášho zdravotníctva, pričom svoje závery a postrehy profesor Žúbor stavia nielen na dlhej osobnej skúsenosti s fungovaním nášho zdravotníctva, ale aj na svojich dlhoročných skúsenostiach zo zahraničia, najmä z Nórska. A vyzerá to zle, horšie, ako by sme si mohli myslieť. Miestami až fatálne. Nechcem tu teraz rozoberať obsah rozhovoru, silno odporúčam prečítať si ho všetkým, ktorí to ešte neurobili. Je dlhý, ale nebudete sa nudiť, Pavol Žúbor aj Lukáš Kekelák v ňom odviedli skvelú prácu, klobúk dole.

Profesor Žúbor nebol na Slovensku len radovým lekárom, riadil kliniku a radil aj ministerke zdravotníctva Kalavskej. Na žiadnom z týchto postov sa mu napriek snahe nepodarilo presadiť zmeny, ktoré považoval za potrebné. A je veľmi skeptický, čo sa týka možností zmeny. Doslova tvrdí: „Asi musí naše zdravotníctvo skolabovať, aby sa dokázalo znovu postaviť na nohy. Zreformovať sa už asi nedá. Pretože to musíte robiť neustále nejaké kompromisy všetkým aktérom v systéme.“ A dodáva, že „veď my ani nevieme, aký zdravotnícky systém chceme a čo je naším vzorom“.

Myslím, že práve tu je podstata problému. A neplatí to len

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ako to číta Ivan Mikloš

Bývalý minister financií Ivan Mikloš pre Denník E pravidelne komentuje svetovú ekonomickú debatu a jej dopady na Slovensko.

Zdravotníctvo

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie