Denník N

Chcete bonus na vyššiu splátku, na zaplatené úroky alebo príspevok od úradu práce? Radíme, ako sa dostať k pomoci s hypotékami

Ilustrácia - T.B. s Midjourney
Ilustrácia – T.B. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Hypotekárnym dlžníkom štát pomáha troma spôsobmi. 
  • O daňový bonus pre mladých alebo z dôvodu zvýšených splátok po refixe treba požiadať v daňovom priznaní alebo v ročnom zúčtovaní. 
  • Dlžníci, ktorí hypotéku refinancovali vlani a ktorým sa zvýšila splátka, môžu požiadať o príspevok od úradu práce. 

Vláda chcela pomôcť ľuďom s vysokými úrokmi na hypotékach, a preto od januára do zákona o dani z príjmov doplnila možnosť uplatniť si daňový bonus zo zvýšenia zaplatenej splátky úveru na bývanie. Daňovník má pritom naďalej možnosť využiť v daňovom priznaní starý daňový bonus na zaplatené úroky, a to v prípade, ak sa mu nezvyšovala splátka.

Štát rozhodovanie ľudí, ktorú pomoc si vybrať, skomplikoval treťou možnosťou – ľudia, ktorým narástli splátky, môžu požiadať úrad práce o príspevok, ktorý by im mal čiastočne kompenzovať zvýšenú splátku úveru.

Chcel tak riešiť situáciu, keď si človek hypotéku „preniesol“ do inej banky až v roku 2023, a hoci mu po refinancovaní narástla splátka úveru, nárok na pomoc zo strany štátu vo forme daňového bonusu (v ročnom zúčtovaní alebo v daňovom priznaní) z vyššej splátky mu nevznikol.

Rozoberáme, ktorú pomoc si vybrať, a radíme, ako vyplniť daňové priznanie, ak si chcete uplatniť nový bonus z vyššej splátky hypotéky.

Daňový bonus na úroky

Ak sa vám vlani splátka na hypotéke oproti roku 2022 nezvyšovala, uplatníte

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Dane a odvody

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie