Denník N

Výmeny šéfov platobnej agentúry sú čoraz divokejšie. Agrominister Takáč ju zveril pokladníkovi Siete s konfliktom záujmov

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč a jeho nový generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Marek Čepko na jeho farme. Foto - N a Facebook
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč a jeho nový generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Marek Čepko na jeho farme. Foto – N a Facebook

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Za tri mesiace minister pôdohospodárstva už trikrát vymenil generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry.
  • Po korupčnej kauze Dobytkár pritom agentúra potrebuje skôr personálnu stabilitu, keďže je ešte stále pod zvýšeným dohľadom EÚ.
  • Najnovšie minister Takáč skúseného finančníka, ktorý pracoval aj pre NBS, vymieňa za človeka s politickou minulosťou.
  • Nový šéf PPA Marek Čepko si tiež musí doriešiť konflikt záujmov, lebo jeho farma už v minulosti získala od štátu aj nenárokovateľné dotácie.

Po ťažkej kauze Dobytkár, v ktorej sa za poskytnutie agrárnych eurofondov pýtali úplatky, potrebuje Pôdohospodárska platobná agentúra reformy a personálnu stabilitu. Inak sa Európska únia na slovenské rozdeľovanie dotácií bude opäť pozerať podozrievavo a krátenie podpory sa môže zopakovať.

Stabilita na čele agentúry, ktorá každoročne prerozdeľuje medzi farmárov či lesníkov až okolo 650 miliónov eur, však za ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča chýba. Od októbrového prevzatia rezortu mení jej generálneho riaditeľa už tretíkrát.

Nový šéf agentúry Marek Čepko má navyše nielen politickú minulosť, ale na novom mieste si bude musieť vyriešiť aj konflikt záujmov. Sám totiž v agrosektore podniká a už skôr jeho farma na chov oviec a kráv prevádzkovaná pod firmou Ramu získala od agentúry aj iných štátnych úradov i vopred nenárokovateľné investičné podpory.

To, že Čepko podniká v agrosektore, pritom Takáčovo ministerstvo v tlačovej správe o jeho vymenovaní vôbec neuvádza. Ak sa aj Čepko

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Ficova vláda

Richard Takáč

Ekonomika

Teraz najčítanejšie