Denník N

Ako dekarbonizovať Slovensko bez U. S. Steelu, najväčšieho znečisťovateľa

Komíny košických oceliarní. Foto - TASR
Komíny košických oceliarní. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • O veľkej investícii do elektrických pecí U. S. Steel uvažuje už niekoľko rokov, teraz sa ukazuje, že sa to možno nepodarí.
  • Firma tým môže stratiť konkurencieschopnosť, pre Slovensko to zas bude problém z pohľadu znižovania emisií.
  • Ak sa košické oceliarne nedekarbonizujú, emisie sa budú musieť ušetriť viacerými inými malými opatreniami.

Košická fabrika U. S. Steel vypúšťa na Slovensku najviac emisií skleníkových plynov, približne 20 percent. Ak by investovala do ekologickejšej výroby ocele, išlo by o takú rozsiahlu premenu, že Slovensko by vďaka nej splnilo cieľ, ku ktorému sa ako člen Európskej únie hlási, teda do roku 2030 znížiť emisie o 55 percent oproti roku 1990.

Materský, americký koncern U. S. Steel roky Slovensku odkazoval, že bez štátnej pomoci sa do zmeny technológie pustí iba ťažko. Na viac ako miliardovú investíciu do elektrických pecí dostal od vlády prísľub 600-miliónovej dotácie.

Problém je, že polovicu z peňazí, teda 300 miliónov eur z plánu obnovy, treba minúť do druhého štvrťroka 2026. To je príliš krátky čas na to, aby sa stihla dokončiť výmena technológie, na ktorej fabrika ešte ani len nezačala robiť. Ako reálny sa preto črtá scenár, že investícia sa napokon vôbec nezrealizuje.

Slovensko by tak muselo hľadať iné spôsoby, ako dekarbonizovať. V tomto článku sa pozrieme na to, ako najlacnejšie by sa dal dosiahnuť krátkodobý míľnik do roku 2030.

Samozrejme, na splnenie cieľa úplnej uhlíkovej neutrality do roku 2050 bude treba urobiť oveľa viac, ako len ozelenieť košickú oceliareň.

„Stačilo” by investovať do U. S. Steelu

Štúdiu Dekarbonizácia slovenskej ekonomiky do roku 2030 vypracoval Útvar hodnoty za peniaze ministerstva financií v máji 2022. Prezentoval v nej 58 politík, ktorými sa môže Slovensko priblížiť uhlíkovej neutralite, vypočítal

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Plán obnovy EÚ

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie