Denník N

Ekonomický newsfilter: Krutá diagnóza stavu zdravotníctva zabolela zatiaľ iba lekárov

Premiér Robert Fico s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Dolinkovou. Foto - TASR
Premiér Robert Fico s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Dolinkovou. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

koalícia Smeru, Hlasu a SNS pokračuje v znásilňovaní právneho štátu. Envirorezort predložil opäť raz do zrýchleného legislatívneho procesu novelu ďalšieho dôležitého zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). Na pripomienky iným rezortom a ďalším inštitúciám určil čas len do 14. februára. Bývalý štátny tajomník rezortu Michal Kiča hovorí, že novela slúži výlučne investorom a zbavuje občanov kontroly.

Dnes parlament pravdepodobne odhlasuje ešte problematickejšiu rozsiahlu novelu trestných kódexov, ktoré môžu zásadným spôsobom ovplyvniť aj hospodársku kriminalitu – tú, ktorá už bola spáchaná a ktorej aktéri čakajú na súdne verdikty, ale aj korupciu, manipulácie vo verejných obstarávaniach a ďalšie závažné delikty v budúcnosti.

Ekonomický newsfilter má 1460 slov, na prečítanie potrebujete 6 minút. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Presmerovanie 300 miliónov na ekologizáciu košických oceliarní by narobilo problémy fabrike aj štátu

Košické oceliarne majú budúcnosť, ak sa nájde niekto, kto zainvestuje možno až dve miliardy, aby zmenili výrobu, hovorí znalec pomerov v odvetví Peter Kamarás.

Jeho pohľad nemusí byť objektívny, pretože je Košičan a v odvetví sa hlboko angažuje – vlastní firmu obchodujúcu s rudami a plechmi. No zároveň je jeden z mála ľudí, ktorí majú na Slovensku skúsenosť s predajom oceliarní, pretože v minulosti ozdravoval srbské železiarne v Smedereve a pomohol ich predať čínskemu Hesteelu. Podobný proces teraz stojí pred U. S. Steelom.

Kamarás považuje košické oceliarne za veľmi dobrú fabriku, ktorá už veľa zainvestovala do ekologizácie výroby, jej produkcia je predajná a patrí do strategickej infraštruktúry nielen Slovenska, ale celej Európskej únie.

Prečo je podľa experta situácia komplikovaná: 

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie