Denník N

AI je ako rýchla móda, potrebuje tlak zákazníkov, hovorí expertka na etiku z Cambridgea

Eleanor Drage počas prednášky na bratislavskej konferencii ITAPA. Zdroj - ITAPA
Eleanor Drage počas prednášky na bratislavskej konferencii ITAPA. Zdroj – ITAPA

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Umelá inteligencia ovplyvní takmer každé odvetvie ekonomiky a je čoraz ťažšie sa jej vyhnúť. Pomáha s prekladmi, vytvára obrázky alebo zlepšuje fotky zo smartfónov.

S jej vzostupom sa však zároveň zvýšila dôležitosť ochrany autorských práv, súkromia a vyváženosti dát, na ktorých sa umelá inteligencia učí, ale aj pracovných podmienok ľudí, ktorí ju pomáhajú tvoriť.

„Je to podobné problému s pracovnou silou zo „sweatshopov“ (fabrík s tvrdými podmienkami a nízkymi mzdami, pozn. red.), ktorému čelila spoločnosť H&M,“ hovorí výskumníčka Univerzity v Cambridgei Eleanor Drage, ktorá sa snaží nájsť spôsoby, ako urobiť AI bezpečnejšou. Keď sa o problémoch s AI začne viac hovoriť, zákazníci môžu podľa nej vytvoriť tlak na technologické firmy, aby sa správali zodpovednejšie. Podobné je to aj s výrobou oblečenia.

V rozhovore s Drageovou, ktorá tiež radí firmám, ako sa úspešne prispôsobiť novej európskej legislatíve o umelej inteligencii, sa dozviete:

  • aké sú známe, ale aj skryté etické problémy súčasných modelov AI;
  • prečo je strojová neutrálnosť algoritmov len ilúziou;
  • prečo môžu byť stereotypy ukryté v umelej inteligencii problémom pre firmy;
  • či má EU AI Act potenciál vytvoriť skutočnú protiváhu veľkým technologickým korporáciám.

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Európska únia

Technológie

Umelá inteligencia

Ekonomika

Teraz najčítanejšie