Denník N

Komunálneho odpadu sa nemusíme zbaviť iba spaľovňami. Budovanie veľkovýrobní biometánu sa už rozbieha

Pripravovaná výrobňa biometánu z komunálneho odpadu v Martine Vizualizácia - SPP a Brantner
Pripravovaná výrobňa biometánu z komunálneho odpadu v Martine Vizualizácia – SPP a Brantner

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • V čase sporov okolo výstavby spaľovní sa oveľa ďalej dostal iný veľký projekt na spracovanie odpadu.
  • Štátni plynári s odpadovou firmou Brantner chcú na biometán využiť až vyše tretiny odpadov, ktorý dnes končí na skládkach.
  • Prvé veľké centrum v Nových Zámkoch už stavajú a na ďalšie dve majú povolenia EIA.

Spory o tom, či Slovensko má mať viac spaľovní odpadu ako len dve fungujúce v Bratislave a v Košiciach, sa vedú už dlhšie. Minister životného prostredia Tomáš Taraba aj veľké domáce priemyselné fabriky obhajujú spaľovne tým, že sú ekologickejšie ako zahrabávanie odpadu na skládkach a Slovensko vďaka nim získa aj ďalšie teplo a elektrinu. Taraba by chcel minimálne tri nové spaľovne. Na druhej strane však nikto nechce mať spaľovňu za svojím domom, a tak občania proti nim spisujú petície.

Spaľovne však nie sú pre krajinu jediným riešením. Štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP) a tuzemská dcéra rakúskej odpadovej firmy Brantner pracujú na menej kontroverznom a zároveň aj lacnejšom riešení a dostali sa už oveľa ďalej ako záujemcovia o výstavbu ďalších spaľovní.

O tom, že tieto firmy chcú postaviť prvé veľkovýrobne biometánu a biokompostu z komunálneho odpadu, začali hovoriť už v roku 2020. Teraz prvé takéto zariadenie za 30 miliónov eur v Nových Zámkoch dokončujú a na ďalšie dve v Martine a v Poprade majú už od úradov kľúčové povolenia o vplyvoch na životné prostredie EIA. Tento rok by mohli získať aj stavebné povolenia.

A po úspechu v prvých troch mestách chcú postaviť aj štvrtú výrobňu

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Odpad

Ekonomika

Teraz najčítanejšie