Denník N

Eurokomisia chce do roku 2040 znížiť emisie až o 90 percent. Čo to presne znamená?

Eurokomisia vkladá nádeje do zachytávania uhlíka z prostredia. Na snímke technické zariadenie švajčiarskej spoločnosti Climeworks. Foto - Climeworks
Eurokomisia vkladá nádeje do zachytávania uhlíka z prostredia. Na snímke technické zariadenie švajčiarskej spoločnosti Climeworks. Foto – Climeworks

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Prinieslo by to koniec elektriny z fosílnych palív, elektrifikáciu priemyslu aj dopravy.
  • Brusel zníži zelenému priemyslu byrokraciu, ten však chce peniaze.
  • Čítate newsfilter z európskej ekonomiky, ktorý vychádza každý piatok.

Autori pracujú pre Euractiv.sk


1. Komisia odporúča znížiť emisie do roku 2040 o 90 percent

Európska komisia odporučila znížiť do roku 2040 emisie skleníkových plynov o 90 percent oproti úrovni z roku 1990. Nie je to ešte legislatívny návrh, ten pripraví až Komisia vytvorená po júnových eurovoľbách. No ak sa politická konfigurácia nezmení zásadným spôsobom, 90-percentný strednodobý cieľ by mal ostať.

Prečo práve 90 percent

Únia sa zaviazala, že do roku 2050 dosiahne uhlíkovú neutralitu: vypustí len toľko emisií skleníkových plynov, koľko dokáže zachytiť. Do roku 2030 chce emisie znížiť o 55 percent. Ďalší strednodobý cieľ má byť stanovený na rok 2040. Vedeckí poradcovia jej odporučili, aby to bolo 90 až 95 percent.

Komisia zvažovala aj nižšie ciele:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Európska únia

Týždeň v európskej ekonomike

Ekonomika

Teraz najčítanejšie