Denník N

Ekonomický newsfilter: Amnestia pre Gašpara, Bödöra a ďalších je schválená. Na ťahu je Brusel

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

ľudí ako Jozef Brhel a Norbert Bödör nebolo ľahké dostať pred súd, hoci sa na štátnych zákazkách vďaka svojmu vplyvu priživovali za viacerých vlád Smeru. Väčšinu tohto obdobia ich polícia, ktorú Bödör fakticky ovládal, neriešila a články v médiách nemali žiadny efekt. Zmenilo sa to až po verejnom tlaku, ktorý vznikol po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Až potom sa naozaj začali vyšetrovať ekonomické zločiny.

Včerajším schválením novely Trestného zákona sa staré pravidlá divokého štátneho biznisu môžu vrátiť.

Ľuďom v Európskej komisii je to jasné, a preto robili do poslednej chvíle všetko, aby tejto zmene zákona zabránili. Nepodarilo sa im to, parlament včera novelu schválil, ale tlak Bruselu na slovenskú vládu sa bude stupňovať a nebude veľkým prekvapením, keď jej zablokujú eurofondy.

Aj keby novela platila len jeden deň, obžalovaní kšeftári Smeru zrejme dostanú na zločiny, ktorých sa podľa polície dopustili, doživotnú amnestiu.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1400 slov, na prečítanie potrebujete približne 6 minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Ako môže nový Trestný zákon pomôcť korupčníkom

Schválená novela Trestného zákona ruší Úrad špeciálnej prokuratúry a zásadne znižuje tresty pre korupčníkov a podvodníkov.

Spomínaní Brhel a Bödör patrili medzi najvplyvnejších oligarchov Smeru. Za tretej Ficovej vlády sa k veľkému ekonomickému vplyvu dostal vďaka SNS ešte aj Martin Kvietik. Všetkým trom hrozí dlhoročné väzenie, pred ktorým ich táto vláda môže zachrániť.

  • Brhela súdia v kauze Mýtnik súvisiacej s rozkrádaním štátnych peňazí pri IT zákazkách. V súčasnosti mu hrozí 20 rokov, po novom by bol v sadzbách s hornou hranicou 8 rokov a mal by šancu na podmienku. Podľa obžaloby aktéri tejto kauzy spôsobili štátu škodu vyše 45 miliónov eur.
  • Kvietika s Bödörom súdia v kauze Dobytkár týkajúcej sa korupcie pri agrodotáciách. Na úplatky podľa obžaloby išlo približne 10 miliónov eur. Kvietik môže namiesto 15 rokov za mrežami dostať za prijímanie úplatkov po novom iba podmienku. V jednom zo skutkov sa spomína úplatok tesne pod 700-tisíc eur.
  • Bödöra v Dobytkárovi podozrievajú z prania špinavých peňazí, dnes mu hrozí až 12-ročné väzenie, po novom to má byť od 2 do 8 rokov, čiže možná podmienka. Figuruje aj v korupčných kauzách Ezechiel či Valčeky. Bödörovi hrozí väzenie aj za obvinenia zo založenia zločineckej skupiny. Ak tie zvládne, korupcia sa mu prepečie ľahko.
  • Vďaka novele by sa väzeniu mohol vyhnúť aj niekdajší policajný prezident Tibor Gašpar, ktorému hrozí za korupciu 10 – 15 rokov.
  • Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorého už odsúdili na 8 rokov väzenia, sa zase môže vyhnúť ďalšiemu trestu za inú korupčnú kauzu.

Novelu môžu zastaviť už len ústavní sudcovia, ale musia konať rýchlo.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie