Denník N

Na Slovensku by sa mohli vyrábať revolučné japonské fotovoltické panely aj na zvislé steny a zložitejšie povrchy

Inovatívne fotovolticke panely Sekisiu na stenách jej japonského výskumno-vývojového centra Foto - Sekisui
Inovatívne fotovolticke panely Sekisiu na stenách jej japonského výskumno-vývojového centra Foto – Sekisui

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Ministerstvo hospodárstva rokuje o príchode japonského výrobcu plastových fotovoltických panelov Sekisui.
  • Jeho zariadenia sú ľahšie a flexibilnejšie ako bežné kremíkové panely.
  • Slovensko bude spolupracovať na ich vývoji a výskume, no v hre je aj rozbehnutie výroby.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková dnes v japonskom Tokiu podpísala memorandum o budúcej spolupráci s tamojšou firmou Sekisui Chemical, ktorá by mohla na Slovensku rozbehnúť výrobu unikátnych  fotovoltických panelov.

Saková o tom informovala z pracovnej cesty, na ktorej rokuje hlavne o budúcnosti košických oceliarní, ktoré od amerického U. S. Steelu kupuje japonský gigant Nippon Steel.

Významná môže byť pre Slovensko aj spolupráca s firmou Sekisui, ktorá je veľkým svetovým výrobcom plastov s takmer osemmiliardovým obratom a jej inovatívne flexibilné panely môžu zásadne vylepšiť a rozšíriť celosvetový biznis so slnečnou energiou.

Japonci ich totiž vyvíjajú z plastov, a tak sú ľahšie aj nepomerne ohybnejšie ako tradičné panely z kremíka. Vďaka tomu sa dajú inštalovať na zložitejšie miesta, kde sa bežné konvenčné solárne panely už nedajú dať. A vďaka svojej nižšej hmotnosti sú vhodné aj na zvislé steny budov či na strechy s obmedzenou nosnosťou.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Denisa Saková

Firmy

Priemysel

Ekonomika

Teraz najčítanejšie