Denník N

Fico vojnu nechápe, nezažil ju. Naše účtovníčky sú denne v kryte, ja bývam u syna, lebo môj dom zasiahli, hovorí teplár z Ukrajiny

Riaditel ukrajinskej teplárne slovenskej firmy Národná energetická Valerij Nizovij. Foto N - Tomáš Benedikovič
Riaditel ukrajinskej teplárne slovenskej firmy Národná energetická Valerij Nizovij. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Valerij Nizovij je riaditeľom teplárne na severovýchode Ukrajiny iba osem kilometrov od hranice s Ruskom. Majiteľom firmy, ktorá vykuruje 20-tisícové mesto v sumskej oblasti, je slovenská skupina Národná energetická. 

Osobitne teraz v zime sú teplári pre obyvateľov mesta mimoriadne potrební, vysvetľuje Nizovij pre Denník E. Opisuje, že počas takmer každodenných poplachov a raketových útokov sa môžu stiahnuť do krytov iba ženy z administratívy. Muži zostávajú pri kotloch, ktoré vypnúť nechcú. Bez obsluhy by mohli vybuchnúť.

V rozhovore pre Denník E hovorí aj o tom, ako vojna zmenila jeho osobný život a život jeho rodiny „Ten, kto žije v mieri, nemá šancu pochopiť, aká zlá je vojna,“ hovorí Nizovij. S Denníkom E hovoril počas pracovnej návštevy u slovenského akcionára.

Aké náročné je manažovať tepláreň vzdialenú od hraníc s Ruskom iba pár kilometrov, keď Rusi cielia na energetickú infraštruktúru, no mesto by bez vás zamrzlo?

U nás na Ukrajine teplárenstvo nebolo jednoduchým biznisom už pred vojnou. Máme silné regulačné zásahy do cenotvorby energií. Úrady teplárom limitujú ceny tepla a to sa predáva pod výrobné náklady. A aj keď to potom štát teplárňam spätne kompenzuje, tak v praxi to vždy mešká. Vo vojnovej situácii je tento biznis, samozrejme, ešte ťažší. V meste máme takmer každodenné bombardovanie. Navyše nás, ktorí sme tak blízko Ruska, neohrozujú iba raketové útoky, ktoré sa dajú zachytiť skôr a dá sa voči nim aj brániť. Rusi nás ohrozujú aj delostreleckou paľbou. Tomu sa predísť nedá. Nemáte čas skryť sa a ani sa to nedá odraziť. My keď začujeme výstrel, tak to už padá na naše mesto.

Ako často sa musíte stiahnuť do krytov pri útokoch?

V budove, kde máme administratívne priestory, kolegovia v pivnici vytvorili provizórny úkryt. Naše kolegyne, ktoré pracujú v administratíve, v ňom trávia veľmi pravidelne celé hodiny. Ženy sú v ňom skoro každý deň. Na mobily nám vláda posiela esemesky, že sa blíži útok a treba sa skryť. Podľa toho sa orientujeme. Sú dni, keď nám príde aj viacero takýchto správ. Naši muži pri kotloch však počas útokov do krytov nemôžu odísť. Musia pri nich zostať, lebo inak by hrozili na kotloch poruchy a havárie. Musia len dúfať, že bombardovanie nezasiahne práve ten objekt, v ktorom sú. Veľký problém máme cez vojnu aj s ľuďmi. Nemáme dosť pracovníkov, lebo veľa mužov muselo odísť na front. Zostali ženy, no pre tie sú mnohé práce ťažké.

Valerij Nizovij s kolegyňami zo svojej ukrajinskej teplárenskej firmy pri pracovnej návšteve u jej slovenského vlastníka Národnej energetickej. Foto N – Tomáš Benedikovič

O koľko zamestnancov ste prišli v dôsledku povoľovacích rozkazov a koľko celkovo zamestnávate ľudí vo vašej teplárenskej firme?

Vojsko nám povolalo siedmich zamestnancov. Jeden z nich už bol aj zranený, no už sa vyliečil a je zasa na fronte. Celkovo máme vo firme 70 ľudí. Dohromady obsluhujeme osem kotolní. Jedna slúži aj na vykurovanie nemocnice.

Provizórny kryt v pivnici administratívnej budovy ukrajinskej teplárne, v ktorom sa počas bombardovania skryvajú jej učtovníčky. Foto – Valerij Nizovij

Mali ste už na vaše teplárne počas bombardovaní aj nejaké priame zásahy?

Naše budovy zatiaľ našťastie priamo Rusi netrafili. Ale raz, už v prvom roku vojny v 2022, sme mali poškodenú práve kotolňu pri mestskej nemocnici. Bol zbombardovaný dvor nemocnice a šrapnely zasiahli aj budovu našej kotolne a rovnako aj tamojšie rozvody tepla a komín. Museli sme to opravovať. A už viackrát boli pri zásahoch v meste poškodené aj teplovody.

Ficovi Ukrajinec nevysvetlí, aká je naozaj vojna 

Ako zasiahla priamo vojna vás aj vašu najbližšiu rodinu a priateľov?

Našťastie nikto z mojich najbližších neprišiel o život a nebol ani zranený. No

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Robert Fico

Vojna na Ukrajine

Ekonomika

Teraz najčítanejšie