Denník N

Firemný newsfilter: Krtíš rajom strojov do posilňovní, OFZ prebudili húsíovci a siahame po tromfe zo zelenej energetiky

Prístroje firmy Technogym, ktorá rozširuje svoju fabriku v Krtíši. Foto - Technogym
Prístroje firmy Technogym, ktorá rozširuje svoju fabriku v Krtíši. Foto – Technogym

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Veľmi zlá správa nielen pre právo v krajine, ale aj pre slušný slovenský biznis. Vláda schválila zmeny trestného práva aj so znížením trestov a skrátením premlčacích lehôt pre ekonomické a korupčné trestné činy. Slušné firmy to budú mať v štátnych kontraktoch voči podvodníkom s politickým krytím o to ťažšie a krajine hrozí aj strata európskych fondov. Eurokomisia už pozastavila posudzovanie žiadosti Slovenska o štvrtú platbu z plánu obnovy vo výške až 900 miliónov eur. Brusel sa úplne prirodzene obáva rozkrádania európskych peňazí.

Vtáčia chrípka dorazila veľmi razantne už aj na Slovensko. Dlho prenikala len do hospodárstiev malochovateľov, no za posledné týždne sa už museli zlikvidovať aj prvé tri veľké chovy s celkovo vyše 90-tisíc sliepkami. Všetky patria českej firme Mach Drůbež, ktorá je v regióne najväčším producentom jednodňových kurčiat na ďalší odchov. V Čechách drží tretinu tohto trhu, na Slovensku až dve tretiny. Či ju aktuálne škody prinútia k redukcii slovenského biznisu, zatiaľ Denníku E neosvetlila.

Komplikuje sa aj skoršie oživenie pred rokom odstavenej žiarskej hlinikárne Slovalco. Hospodárske noviny informovali, že podľa zdrojov servera Politico EÚ pravdepodobne naďalej nebude blokovať dovoz lacného hliníka z Ruska. Keďže sa kov asi nedostane do najnovšieho sankčného zoznamu, jeho európske ceny zostanú znížené.

Za tri mesiace vo funkcii minister pôdohospodárstva Richard Takáč už trikrát vymenil generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Dôležitá inštitúcia každoročne rozdeľuje až 650 miliónov eur v agrodotáciách a po korupčnej kauze Dobytkár potrebuje skôr stabilitu ako neustále zmeny. Najnovšie skúseného finančníka Vladimíra Urmaniča, ktorý pracoval aj pre NBS, Takáč vymieňa za Mareka Čepka, ktorý má ako pokladník bývalej strany Sieť politickú minulosť a ešte môže byť aj v konflikte záujmov. Podniká totiž v agrosektore a jeho farma Ramu už v minulosti získala aj nenárokovateľné investičné dotácie. Čepek tvrdí, že konflikt si medzitým vyriešil, nespresnil však ako.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 1 900 slov, čo je 9 minút čítania.


1. Pre taliansky Technogym je Krtíš čoraz dôležitejší, prístroje na posilňovanie tam bude vyrábať až 750 zamestnancov

Okres Veľký Krtíš patrí medzi regióny Slovenska s jednou z najvyšších nezamestnaností, no v priemyselnom parku v Malom Krtíši má vzniknúť až 240 nových pracovných miest. Ďalšiu fabriku si tam chce postaviť taliansky výrobca zariadení pre posilňovne a fitness Technogym, pre ktorého je Slovensko už aj teraz jednou z najvýznamnejších produkčných základní.

Informuje o tom Index s tým, že za deväť miliónov eur postaví Talianom ďalšiu fabriku developer Rede-Project. Hala bude mať plochu až dva a pol hektára.

Prístroje firmy Technogym, ktorá rozširuje svoju fabriku v Krtíši. Foto – Technogym

S výstavbou by firma chcela začať už v máji tohto roku a predpokladá, že projekt dokončí pred letom 2025.

Viac o investorovi:

  • Technogym na Slovensku vyrába už od roku 2006. Začínali tu s necelou stovkou zamestnancov, no teraz ich majú až 500. Po rozšírení ich bude 750.
  • V roku 2022 slovenská dcéra dosiahla tržby 81 miliónov eur a zisk 3,2 milióna eur. K vyššiemu zisku sa vrátila po tom, čo jej v prvom covidovom roku klesol na jeden a pol milióna eur. Zisková je však dlhodobo.
  • Celý Technogym má vyše dvetisíc zamestnancov a tržby presahujúce pol miliardy eur.
  • Produkty firmy sa nachádzajú v 65-tisíc wellness centrách a 300-tisíc domácnostiach po celom svete.
  • Od roku 2016 sa s akciami materskej spoločnosti Technogym obchoduje na burze v Miláne.

2. OFZ prebúdzajú k vyššej výrobe útoky húsíovcov. Ázijské ferozliatiny začínajú v Európe chýbať a ich cena stúpa

Oravský výrobca zliatin OFZ by po dlhom čase veľkého priškrcovania výroby mohol ísť už čoskoro aspoň na

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Priemysel

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie