Denník N

Platby do 10 sekúnd už budú musieť umožniť všetky banky, donúti ich európske nariadenie

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Európsky parlament schválil nariadenie o okamžitých platbách, budú povinné pre všetky banky.
  • Banky v eurozóne budú musieť do deviatich mesiacov vedieť prijať platbu v reálnom čase, do 18 mesiacov ju musia vedieť aj poslať. 
  • Po plnom zavedení sa pre firmy a ľudí odomkne zhruba 200 miliárd eur, ktoré sú denne pri zúčtovaní do nasledujúceho dňa „na ceste“

Pred dvoma rokmi spustili tri najväčšie banky Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Tatra banka platby v reálnom čase a odvtedy k nim pribudla len J&T Banka. Ostatné sa s touto inováciou, ktorá bola doteraz dobrovoľná, neponáhľali, do konca roka však bude povinná pre všetky.

Európsky parlament schválil tento týždeň nariadenie o okamžitých platbách, ktoré bude účinné 20 dní po zverejnení vo vestníku. Potom budú musieť všetky banky v eurozóne do deviatich mesiacov vedieť prijať okamžitú platbu a do 18 mesiacov musia klientom umožniť aj posielať peniaze okamžite.

Poplatky za

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie