Denník N

Ekonomický newsfilter: Príbeh o úspešnom Tarabovi má aj temnejšie kapitoly

Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS). Foto - TASR
Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS). Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

viete, čo má spoločné knižný biznis a životné prostredie? Predsa Tomáša Tarabu. Dnešný šéf envirorezortu, ktorý sa netají tým, že je bohatý človek, v minulosti spolu s Petrom Koščom, dnes obžalovaným z korupcie, vlastnil knižný veľkoobchod Belimex a sieť kníhkupectiev Libri. Impérium skončilo v konkurze a vydavatelia o svoje peniaze či nepredané knihy prišli.

Skončiť v konkurze nie je nič výnimočné, slušné firmy však s veriteľmi aspoň komunikujú. To podľa Juraja Hegera z vydavateľstva Slovart nebol prípad spomínanej dvojice. Podnikatelia čelili aj žalobe za poškodzovanie veriteľov, keď na seba previedli podiely Belimexu v sieti Libri. Spor rozhodol v ich prospech sudca Vladimír Sklenka, ktorý sa už priznal, že v inom prípade bral za verdikty úplatky.

Prečo dnes pripomíname viac ako desať rokov starý prípad? Mimoriadne sebavedomému ministrovi sa vtedy podarilo destabilizovať knižný trh s obratom 110 miliónov, dnes však rozhoduje o miliardách. Občania potrebujú vedieť, že príbeh úspešného mladého muža má svoje trhliny.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1400 slov, na prečítanie potrebujete približne 6 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Index S&P 500 je na rekorde, zisky jeho členov zachraňuje veľká šestka

Americký akciový trh pokračuje v dobýjaní nových rekordov. V piatok index S&P 500 prvýkrát v histórii prekonal hranicu 5000 bodov.

Trh v poslednom čase zachraňujú veľké technologické spoločnosti, ktoré majú najväčšie predpoklady profitovať z pretrvávajúceho rozruchu okolo umelej inteligencie. Investori preto netrpezlivo očakávali finančné výsledky takzvaných siedmich statočných za štvrtý štvrťrok. Ak by tie sklamali, pocítil by to celý trh.

To sa nestalo, a tak môže párty pokračovať. Najviac sa darilo

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie