Denník N

Prečo sa európski farmári búria a Brusel im ustupuje? Trápi ich inflácia, nafta, hnojivá aj Green Deal

Poľskí farmári protestujú v poľskom meste Poznaň v piatok 9. februára 2024. Foto - TASR/AP
Poľskí farmári protestujú v poľskom meste Poznaň v piatok 9. februára 2024. Foto – TASR/AP

Protesty francúzskych poľnohospodárov sa masovo rozšírili do ostatných krajín Európskej únie. Tá im aj pre obavy z nárastu krajnej pravice radšej ustupuje.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Európski poľnohospodári už dávno neboli takí nahnevaní, odhodlaní a vytrvalí protestovať ako teraz.

Už niekoľko týždňov na cestách vo viacerých európskych krajinách môžete namiesto bežných osobných áut stretnúť skôr traktory, vlečky či kombajny. Desaťtisíce farmárov blokujú cesty, zdržujú dopravu, ale často narážajú aj na podporu miestnych.

Prečo vlastne protestujú?

Všetko sa stretlo dokopy: vysoká inflácia, do toho stúpajúce ceny hnojív a pohonných hmôt. Súvisí to aj s takzvanou Zelenou dohodou (Green Deal) schválenou Európskou úniou ešte v roku 2020, ktorá chce bojovať proti zmenám klímy. No často na úkor ziskov farmárov. Aspoň podľa farmárov na ňu často doplácajú práve producenti potravín.

Nepomohli ani snahy vlád znížiť rastúce ceny potravín a stlačiť infláciu, na čo opäť doplácajú práve tí, ktorí „živia“ európske supermarkety – teda samotní producenti potravín, kde sa celý „potravinový reťazec“ vlastne začína.

Farmárom ustupujú

Všetko sa to začalo ešte minulý rok v Nemecku. No najväčšie demonštrácie neskôr prerástli do Francúzska, kde odbory, špeciálne tie zastupujúce farmárov, majú tradične silnú pozíciu.

Farmári tam začali blokovať cesty a upozorňovať na svoje ekonomické problémy ešte v polovici januára. Už za niekoľko dní sa generálny štrajk francúzskych producentov a pestovateľov potravín rozšíril aj vo zvyšku európskeho kontinentu.

Vláda v Paríži reagovala pomerne rýchlo a splnila viaceré ich požiadavky. Napríklad stiahla plány na zníženie poľnohospodárskych dotácií. Protesty farmárov sa však krátko nato rozšírili už aj do susedného Belgicka či ďalej na juh do Španielska, alebo na východ do Nemecka.

Dôvodom pôvodných protestov ešte z minulého roka bol aj dovoz lacnejšieho obilia z Ukrajiny, proti čomu sa v Poľsku či na Slovensku pred pár mesiacmi takisto zdvihla vlna odporu.

Poľskí poľnohospodári začali na protest blokovať cesty z Ukrajiny už vlani na jar, a hoci Brusel čoskoro zaviedol obmedzenia na vývoz ukrajinského obilia k jeho blízkym susedom, Maďarsko, Poľsko a Slovensko ohlásili svoje vlastné opatrenia.

„Ukrajinské obilie by malo ísť tam, kam patrí, na ázijské alebo africké trhy a nie do Európy,“ uviedol minulý mesiac poľský odborový zväz poľnohospodárov.

Francúzsky farmár na traktore sa vrátil

Protestujúci farmár Damien Radet,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Európska únia

Klimatická kríza

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie