Denník N

Graf dňa: Vojna s Hamasom prudko zhoršuje izraelský rozpočet, krajine už padol rating

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Agentúra Moody’s zhoršila Izraelu rating o jeden stupeň na A2, rovnaký má aj Slovensko. 
  • Vláda pripravuje úsporné opatrenia, na pokles dlhu však podľa Moody’s stačiť nebudú. 

Vojna Izraelu s militantmi z palestínskeho Hamasu nemá konca ani po viac než štyroch mesiacoch a vláda prudko zvyšuje výdavky na obranu. Nie je preto prekvapením, že na situáciu začínajú reagovať ratingové agentúry.

Moody’s v piatok zhoršila hodnotenie Izraela o jeden stupeň z A1 na A2 s negatívnym výhľadom. Obáva sa dosahu naťahujúcej sa vojny na ekonomiku a verejné financie.

Rozpočtový deficit sa v tomto roku vyšplhá na 6,6 percenta hrubého domáceho produktu z vlaňajšieho 4,2 percenta, ukazuje Graf dňa. Ak by konflikt nevypukol, schodok by v roku 2023 smeroval

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie