Denník N

Prvá menšia ratingová agentúra reagovala na novelu Trestného zákona a znížila Slovensku hodnotenie

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Menšia ratingová agentúra Scope Ratings zhoršila Slovensku hodnotenie, ďalšia Morningstar DRBS ho ponechala so zhoršeným výhľadom.
  • Prvý raz sa v hodnotení krajiny objavila aj hrozba straty peňazí z eurofondov z dôvodu novely Trestného zákona.
  • O zastavenie zrýchleného schvaľovania žiadala aj Európska komisia.

Možnosť, že Slovensko pre zmeny v trestnej legislatíve príde o eurofondy, začínajú brať vážne už aj investori. Menšia ratingová agentúra Scope Ratings znížila Slovensku rating o jeden stupeň nadol. Urobila tak v piatok, deň po tom, čo poslanci prijali nové trestné kódexy.

Dôvodom zhoršeného ratingu tentokrát nie je len rast verejného dlhu a nejasné konsolidačné plány vlády Roberta Fica (Smer). Prvýkrát sa v hodnotení ratingovej agentúry objavila už aj hrozba, že Slovensko bude mať pre zmeny v Trestnom zákone problémy s čerpaním eurofondov. Sankciami hrozí aj Európska komisia, Slovensku poslala už dva listy, upozornila strana Progresívne Slovensko. Nebolo by to prvýkrát, Brusel už eurofondy zmrazil Poľsku a Maďarsku za porušovanie princípov právneho štátu.

„Ak by sa táto politika zaviedla, mohla by brániť včasnému vyplácaniu prostriedkov z kohézneho fondu EÚ a prostriedkov plánu obnovy a odolnosti,“ píše v súvislosti so zmenou trestnej legislatívy Scope.

Európska agentúra nepatrí do trojice najväčších ratingoviek, ktorú tvorí Fitch, Moody’s a S&P. Je to však jedna z piatich agentúr, ktoré rešpektuje aj Európska centrálna banka.

Scope Ratings znížila Slovensku známku z A+ na A, čím sa krajina dostala na úroveň Poľska či Slovinska. Nové hodnotenie dostalo minulý piatok Slovensko aj od agentúry Morningstar DBRS, ktorá je poslednou zo zmienenej pätice agentúr. Rating Slovensku ponechala, no zhoršila mu výhľad na negatívny.

Rozhodnutia S&P a Moody’s sa čakajú v apríli a v júni. Od Fitch už Slovensko dostalo o stupeň horšiu známku v decembri, keď usúdila, že plánované tempo znižovania rozpočtového deficitu nebude stačiť na stabilizáciu verejného dlhu.

Znižovanie trestov ovplyvnilo hodnotenie

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ficova vláda

Rozpočet a dlh

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie