Denník N

Ekonomický newsfilter: Ficova vláda ignoruje hrozbu zmrazenia eurofondov

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

hrozba, že Slovensko príde o eurofondy, je čoraz jasnejšia a chlácholenie zo strany vlády čoraz menej presvedčivé.

Menej známa, ale rešpektovaná agentúra Scope minulý týždeň znížila Slovensku rating a zdôvodnila to aj hrozbou zastavenia európskych peňazí, bez ktorých by naša ekonomika utrpela veľké straty a problémy so štátnym dlhom by ešte narástli.

Nové hodnotenie úverovej spoľahlivosti vyznieva ešte vážnejšie v kontexte ďalších dvoch listov, ktorými Európska komisia varovala našu vládu pred zmäkčovaním trestov za podvody a korupciu.

Na listy včera upozornilo Progresívne Slovensko. Z nejasnej reakcie ministra investícií Richarda Rašiho cítiť, že oslobodenie zločincov je pre túto vládu dôležitejšie ako multimiliardová eurofondová podpora.

Bitcoin prvýkrát od roku 2021 presiahol hranicu 50-tisíc dolárov, dôvodom je aj očakávané znižovanie úrokových sadzieb v USA.

Ekonomický newsfilter má dnes 1100 slov, na prečítanie potrebujete 4 a pol minúty. Pripravil Ján Kováč.


1. K horšiemu ratingu prispela okrem nebezpečného zadlžovania už aj hrozba zmrazenia eurofondov

Premiér Robert Fico po schválení novely Trestného zákona nedodržal zaužívané postupy. Novelu nepodpísal hneď na druhý deň, čím zrejme naťahuje čas so zámerom, aby zmeny vstúpili do účinnosti napriek odporu prezidentky Zuzany Čaputovej. Tej sa teraz pre Ficovu obštrukciu kráti čas na to, aby novelu vetovala alebo napadla na Ústavnom súde.

Čaputová a ústavní sudcovia sa môžu na poslednú chvíľu postarať o to, aby zmeny nezačali účinkovať v plánovanom termíne v polovici marca.

Ak sa im to nepodarí, mnohé ekonomické zločiny môžu byť premlčané alebo potrestané nízkymi sadzbami.

Fico neskrýva, že jeho prioritou je čo najrýchlejšia účinnosť novely: „My urobíme všetko pre to, aby to, čo bolo schválené v Národnej rade, vstúpilo do platnosti a stalo sa účinné,“ odkázal prezidentke minulý piatok.

Ďalšie dva kritické listy

Opozičné PS včera upozornilo na ďalšie dva listy, ktorými sa Európska komisia snažila vládu odradiť od schvaľovania spornej novely.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie