Denník N

Ako to číta Ivan Mikloš: Problémy čínskej ekonomiky narastajú, no nemali by sme sa tešiť

Si Ťin-pching. Foto - AP
Si Ťin-pching. Foto – AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je bývalý minister financií

10. februára vstúpila Čína podľa svojho lunárneho kalendára do nového roka, po roku králika tak nastal rok draka. Toto znamenie dvanásťročného čínskeho zverokruhu je v Číne veľmi populárne, prináša vraj silu a šťastie.

Nuž, šťastie bude Čína určite potrebovať, pretože informácie, ktoré odtiaľ v ostatných rokoch prichádzajú, svedčia o tom, že desaťročia silného ekonomického rastu sa zrejme definitívne skončili. Písali sme o tom v tejto rubrike už viackrát (tu, tu, tu, tutu) a aj najnovšie správy z Číny svedčia o tom, že model rastu založený na investíciách a exporte sa vyčerpal a prechod na iný model vysokého rastu je aspoň nateraz nepravdepodobný.

Avšak to, že Čína bude mať čoraz väčšie ekonomické problémy, nemusí byť vôbec dobrá správa pre svet, a to ani pre geopolitických rivalov Číny, teda USA a EÚ.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ako to číta Ivan Mikloš

Bývalý minister financií Ivan Mikloš pre Denník E pravidelne komentuje svetovú ekonomickú debatu a jej dopady na Slovensko.

Ekonomika, Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie