Denník N

Graf dňa: Len tri krajiny EÚ majú menej ziskové banky ako Slovensko

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Slovenské banky dosahovali vlani ziskovosť na úrovni 11 percent, čo bola štvrtá najnižšia hodnota v EÚ.
  • Po zavedení bankovej dane budú na tom ešte horšie, posunú sa k najmenej zarábajúcim nemeckým a francúzskym bankám.

Banky na Slovensku vlani dosiahli historicky najvyšší zisk presahujúci miliardu eur. Pre vládnych politikov to bol dôkaz, že zarábajú tak veľa, že bolo správne dodatočne ich zdaniť. Nie je to však také jednoznačné.

Ziskovosť slovenských bánk dosiahla vlani za tri kvartály 11 percent a bola štvrtá najhoršia v Európskej únii, ukazuje Graf dňa z údajov Európskej centrálnej banky (ECB). Menej ziskové boli len nemecké, francúzske a írske banky. V krajinách V4 bola ziskovosť podstatne lepšia, v Maďarsku dokonca druhá najvyššia.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Investovanie a úvery

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie