Denník N

Ekonomický newsfilter: Koalícia pohŕda názorom expertov, vyšetrovanie pandémie má vopred jasný výsledok

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

to, že sa dnes už na covid neumiera, neznamená, že odporcovia rúšok a očkovania mali pravdu. Na Slovensku je však premiérom Robert Fico, ktorý sa sám očkovať nedal, v kampani sa usiloval o hlasy všetkých fanúšikov covidových či iných hoaxov a vládne so stranou, ktorá na svojej kandidátke vyniesla do veľkej politiky hviezdy dezinformačnej scény.

Jeden z nich, poslanec Peter Kotlár zvolený za SNS, sa stal predsedom vládnej komisie na prešetrenie krokov štátu počas pandémie. Ako sa vyšetrovanie riadené známym odporcom očkovania skončí, je už dopredu jasné. Naznačujú to aj slová Petra Pellegriniho pre portál pluska.sk. Podľa šéfa koaličného Hlasu a prezidentského kandidáta hlavný hygienik Ján Mikas končí – a možno už dnes.

Vláda sa počas pandémie dopustila mnohých chýb, ale Mikas so svojimi pandemickými obmedzeniami nerobil nič, čo by sa vymykalo praxi v iných západných krajinách. Ministri navyše niektoré odporúčania expertov zjemnili, aby vtedajši premiér Igor Matovič mohol budúcim nevestám smutným z hroziaceho zrušenia svadobnej hostiny odkázať, že „dobre bude“.

Aj preto je úplne v poriadku, že sa nová vláda rozhodla preskúmať aktivity svojich predchodcov. Ale vyhadzovať zo dňa na deň rešpektovaného odborníka len preto, že to chcú krikľúni z SNS, už nie.

Nejde len o to, že Smer a Hlas dali nevyspytateľnému šéfovi národniarov Andrejovi Dankovi cukrík, aby bol aspoň chvíľu ticho. Okamžitým odvolaním Mikasa sa potvrdí, že koalíciu fakty a názory odborníkov vôbec nezaujímajú. Lenže koaličné trio a prezidentský kandidát Pellegrini hlasy voličov s rovnakým videním sveta, ako má Kotlár, potrebujú.

Ekonomický newsfilter má dnes 1200 slov, na prečítanie potrebujete necelých 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Banky nie sú také ziskové, ako sa nám Smer snaží nahovoriť

Keď Národná banka Slovenska zverejnila informáciu o rekordnom vlaňajšom zisku bankového sektora, pre ministerstvo financií to bol dôkaz, že zavedenie 30-percentnej dodatočnej dane pre banky bol správny a spravodlivý krok. Suma prevyšujúca miliardu pôsobí na prvé počutie ako úžernícky zárobok, ktorý treba tvrdo zdaniť, skutočnosť je však omnoho zložitejšia.

Pri hodnotení úspešnosti nejakého odvetvia alebo firmy si netreba veľmi všímať absolútnu výšku zisku, ale si treba všímať skôr jeho pomer na vloženom kapitáli. Vyjadruje ho ukazovateľ známy pod anglickou skratkou ROE. Podľa neho je ziskovosť slovenských bánk štvrtá najhoršia v Európskej únii, slabšie je na tom iba Írsko, Nemecko a Francúzsko.

Ziskovosť slovenských bánk sa ešte ku koncu roka 2021 pohybovala

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Životné prostredie

Ekonomika

Teraz najčítanejšie